Alerji Nedir? Belirtileri Nelerdir? Alerji Testi Nasıl Yapılır?

1906 yılında ilk defa Viyanalı çocuk doktoru Clemens Von Pirquet tarafından kullanılan “Alerji” kavramı bugün de tüm dünyada kullanılıyor. Alerji dediğimiz şey aslında basit bir şekilde bağışıklık sistemimizin sağlıklı çalışamayışı ya da aşırı aktivite göstermesidir. 

Bağışıklık sisteminin asli görevi vücuda giren yabancı maddeleri, bakterileri ve virüsleri zararsız hale getirmektir. Ve bunu yapabilmek için antikor üretimi yapar. Bu antikorlar ise yabancı maddenin vücuttan atılmasını sağlar. Alerji hastaları ise bu antikorlardan çok fazla üretir ve bu da aşırı reaksiyona neden olur. Ailevi kalıtım ve çevrenin de ciddi rol oynadığı alerji hastalığı okula giden çocukların 3’te 1’inde, yetişkinlerin ise %20’sinde görülür. 

Alerjiye Yol Açan Maddeler Nelerdir?

Ağaçların, çiçeklerin ve otların polenleri, ev tozu böcekleri, küf mantarları, hayvan kılları, böcek zehirleri ve bazı gıdalar alerjiye yol açabilen etmenler arasındadır. 


Alerjinin Belirtileri Nelerdir?

 • Gözlerin kaşınması ya da yaşarması
 • Burun tıkanıklığı veya akıntısı
 • Hapşırık 
 • Astım
 • Ciltte kaşıntı ya da döküntü
 • Karın ağrısı
 • İshal


Alerjik Rinit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri nezle ile çok karıştırılan Alerjik Rinit için kısaca burun içinin alerjik reaksiyonu diyebiliriz. Solunum yolu ile burnumuza giren alerjenlere tepki olarak ortaya çıkan alerjik rinit, halk arasında bahar nezlesi olarak da adlandırılıyor. Belirtileri kendini hapşırma, gözlerde kaşıntı, burun akıntısı ve tıkanıklığı ve bağ ağrısı olarak gösteriyor. Nezle ile nasıl ayırt edebiliriz sorusunuz cevabı ise şu şekilde, nezle 3 ile 5 gün sürer, burun akıntısı daha sarı bir renkte olur, düşük de olsa ateş yapar ve vücutta ağrı görülür. Alerjik rinitte ise ateş olmaz ve alerjen maddeye maruz kalındığı süre boyunca görülür. 


Alerjik Astım Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Oluşumunda çevresel ve genetik faktörlerin rol oynadığı alerjik astım, polenler, akarlar, toz ve mikroplar gibi birçok etkenden kaynaklanabilen, solunum yollarını kaplayan doku ve zarlarda tetikleyici faktörlere karşı vücudun aşırı bir tepkisidir. Belirtiler kendini kuru ve inatçı öksürük krizleri, hırıltılı nefes, göğüste daralma ve sıkışma hissiyatı olarak ortaya koyar. 

Çocuklarda/ Bebeklerde Alerji

Çocukların alerji geliştirme riski genetik faktörler tarafından belirlenir. Eğer anne ya da babanın birinde alerji varsa çocukta görülme ihtimali %20 ile %40, ikisinde de varsa %50 ya da %80’dir. 


Bebeklerde/Çocuklarda Alerji Belirtileri 

 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı ve kaşıntısı
 • Hapşırma
 • Genizde kaşıntı hissi
 • Gözlerde kızarıklık, sulanma
 • Deride kırmızı döküntüler 
 • Hırıltılı solunum
 • Öksürük
 • Kusma
 • Kabızlık ya da ishal 
 • Dudaklarda morarma

Çocuklarda/ Bebeklerde Alerji Konusunda Ne Gibi Önlemler Alınabilir Nelere Dikkat Etmeli? 

 • Çocuğunuzu en az 4 ay boyunca anne sütü ile beslemeye özen gösterin.
 • Bebeğin ya da çocuğun sigara dumanından uzak durmasına ve hava kirliliği olan alanlarda olmamasına gayret gösterin. 
 • Aşılarını yaptırın
 • Mümkünse normal doğumu tercih etmeye çalışın.
 • Anne sütüyle birlikte gıda takviyesi yapmakta geç kalmayın. 

Alerji hastalıkları ve Alerji Testi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümüne… 


Alerji Nasıl Tespit/ Teşhis Edilir?


Alerji Testleri Nasıl Yapılır?


 • Hastalığın Ön Hikâyesi: Doktorunuz şikâyetlerin türünü ve yoğunluğunu tespit eder. Ailede alerji olup olmadığı öğrenir. Hastaya cilt testi uygulanır. Muhtemel alerjen madde minik iğnelerle cilde uygulanır. 15-20dk içerisinde de sonuçlar okunur.  


 • Kan Testleri: Cilt testine ilaveten ayrıca kanda alerjen maddeye karşı IgE antikorları tespit edilir. Bunun için hastadan yaklaşık 7 ml kan alınır.


 • Provokasyon Testi: Alerjen maddeden küçük bir miktar, alerjik reaksiyonun olduğu organa uygulanır. Alerjik reaksiyonun gelişip gelişmediğine bakılır, semptomlar gelişirse test pozitif sonuç vermiş olur.


Bebeklerde Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerji teşhisinde kullanılan testler şöyledir; Deri testleri (prik-to prik test) Spesifik IgE ölçümü, Eliminasyon, Besin yükleme testleri, Atopi yayma testi, Endoskopi/biyopsi. 


En Sık Görülen Alerjen Maddeler…

Neler Alerji Yapar Ve Nedenleri Nelerdir?


Polen: 

Ağaç, çiçek veya ot polenlerin yaygın alerjen madde kaynaklarıdır. Hastaların %20’si polen alerjisine sahiptir. Alerjiye neden olan en öneli polenler ise kayın, gürgen, fındık ağaçlarından otlardan gelmektedir. Rüzgârın etkisiyle kilometrelerce uzağa taşınırlar. Hastaların belli bir kısmı zamanla alerjik astım geliştirebilirler. 

Ev Tozu Böcekleri: 

Kapalı mekânlarda alerjiye neden olan bu alerjenler, her evde bulunurlar ve insanların cilt döküntüleri ve diğer organik maddeler ile beslenirler. Oyuncak hayvanlarda, halılarda, minderli mobilyalarda çok bulunurlar. Islak bezle sık sık toz alıp çarşaflarınızı her hafta ev en az 600C’de yıkamaya özen göstermelisiniz. 

Hayvan Alerjenleri: 

En sık kedi ve köpekler, sonrasında fareler ve tavşanlar, at ve inekler az da olsa ev kuşları alerjilere neden olur. Alerjen maddeler hayvanların cilt ve tükürük bezlerinden salgılanır. Evdeki tozlara karışır, kıyafetlere taşınır. Alerjen maddeler çok uzun süre evde kalır. ,

Küf Mantarları:

Küf mantarları sıcak ve nemli olan her yerde büyür. Alerji dönemsel olabilir ya da tüm yıl boyunca görülebilir. Küf mantarları çoğalmak için gözle görülmeyen sporlar oluştururlar ve bu sporlar solunabilir durumdadırlar. 

Gıdalar: 

Alerjiye en sık neden olan gıdalar süt ve tavuk proteinleri, balık, kabuklu yemişler ve çeşitli meyve türleridir. Belirli otlar, baharatlar ve bazı deniz mahsulleri de alerjik reaksiyona neden olabilir.

Böcek Zehirleri: 

En sık arılar ve yaban arıları alerjiye neden olur. Böcek zehri alerjisinde iki tip reaksiyon görülebilir, zehrin kendisi ciltte ağrılı, kaşıntılı ve şişmeli yerel bir reaksiyona neden olur. Böcek zehrine alerjisi bulunanlarda ayrıca şiddetli genel reaksiyonlar da gözlemlenebilir.

Lateks Alerjisi:

 Lateks, kauçuk ağacından elde edilen eldiven, balon, emzik, prezervatif, araba lastiği vs. ürünleri üretmeye yarayan sütümsü bir sıvıdır. Lateks alerjisi geliştirme riski, tıbbi sektörde veya kauçuk işleme endüstrisinde çalışan kişilerde daha yüksektir.

Çapraz Reaksiyon:

Bağışıklık sisteminin içerik proteinleri tıpkı polenlere benzeyen ve dolayısıyla bağışıklık sistemi tarafından polen alerjenleri ile karıştırılan belirli bitkisel gıdalara verdiği tepkidir. Örneğin kayın ağacına alerjiniz varsa elmalara da aşırı reaksiyon gösterebilirsiniz. Bunun yanında armut, şeftali, kiraz, erik, fındık, ceviz, badem, böğürtlen, çilek, havuç, pırasa ve kiviye de aşırı reaksiyon olması mümkündür. Polen veya başka alerjen maddeler (ev tozu böcekleri, hayvan kılları, böcek tozları) ne kadar uzun süredir varsa çapraz reaksiyonlar o kadar sık görülür. Çapraz alerjen maddelere olan alerjik semptomlar genelde esas ana alerjiye olan tepkilerden daha hafif seyreder. Ağız ve boyun bölgesinde geniz kaşıntısı veya dil uyuşması gibi hafif belirtiler görülebilir ve “Oral Alerji Sendromu” ya da “AAS (Ağız Alerjisi Sendromu) olarak tanımlanır.


Eğer siz de yazımızda geçen benzer belirtilerden şikâyetçiyseniz ve alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız.


Sağlıklı kalmanız dileğiyle…   :) 

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.