Basur (Hemoroid) Nedir? Nasıl Geçer? Tedavileri Nelerdir ve Ne İyi Gelir?

İnsanların yaşam kalitesini olumuz etkileyen ve en çok rastlanılan rahatsızlıklardan biri Hemoroid (Basur). İnsanların internette en çok arama yaptığı sorular ise şu şekilde;

 • Hemoroid (Basur) ?
 • Hemoroide hangi bölüm/doktor bakar?
 • Hemoroid (Basur) belirtileri ve tedavisi nelerdir?
 • Hemoroide ne iyi gelir?
 • Yazımızda merak ettiğiniz ve cevap aradığınız tüm soruların detaylarını bulabilirsiniz.

 

Hemoroid (Basur) Nedir? İç ve Dış Hemoroid Nedir?

Yaklaşık olarak 4000 yıldır görülen ve halk arasında genel olarak “Basur” veya “Mayasıl” olarak bilinen hemoroid, anal kanalda dışkı kontrolüne yardımcı olan vasküler (damarsal) yapıların bozulması sonucu ortaya çıkan rahatsızlığın adıdır. Hemoroid kelimesinin kökeni Latince’den gelmektedir. “Hem” (kan) ve “Roos” (akış) kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşmuştur.  

Daha net ifade edebilmek ve anlatabilmek adına hemoroidi bacaklarda oluşan varislerin anüsteki haline benzetebiliriz. Damarsal yapıların genişlemesi, sarkması vb. bozunumu sonucu oluşan hemoroid (basur) “İç (İnternal) Hemoroid”, “Dış (Eksternal) Hemoroid” ve “Miks Tip Hemoroid” olarak üçe ayrılır. Genişleyen ve yumrulaşan damarlar içte bozunmuşsa iç hemoroid, bozunan damarlar anüsün (makatın) dışına sarkmış ise dış hemoroid olarak, her ikisi de varsa Misk Tip Hemoroid olarak adlandırılır.

Hemoroid Nedir? (resimli) 


Hemoroid (Basur) Neden Olur?

Hemoroidin oluşumuna neden olabilecek gerekçelerin arasında kabızlık ve ishal gibi bağırsak alışkanlıklarında olan değişiklikler, özellikle gebelik ve doğum, düzensiz fiziksel aktivite ya da fiziksel aktivite yoksunluğu, ata binmek, bisiklet sürmek gibi bazı spor aktiviteleri, kalın bağırsak kanseri gibi maddeler sayılabilir. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar genetik olarak bir yatkınlık bulgusu vermemektedir. İstatistiksel olarak kadınlara oranla erkekler tedavi için daha çok başvuru yapmaktadır. Fakat kadın ve erkekte hemoroid oluşumunda ayırıcı bir fark gözlemlenmemiştir.

Hemoroid Hangi Bölüme Girer? Hemoroide Hangi Doktor Bakar?

Genel Cerrahi Bölümü ve Genel Cerrahi Doktorları…

Hemoroid (Basur) Belirtileri Nelerdir?

 • Makatta Kanama
 • Makatta Elde Hissedilebilen Şişlik
 • Makatta Akıntı Veya Islaklık Hissi
 • Makatta Kaşıntı, Yanma Ve Batma Hissi
 • Dışkı Yapma Sırasında AğrıHemoroidin Dereceleri/Evreleri Nelerdir?

 • 1.Evre: Bu evrenin belirtisi ve en önemli şikâyeti kanamadır. Sarkma yoktur.
 • 2.Evre: Kanama ve kaşıntı görülür. Ikınma sonrasında sarkma olur ama kendiliğinden geri çekilir.
 • 3.Evre: Kanama, kaşıntı ve makatta ıslaklık şikâyetleri görülür. Sarkma makatın dışındadır ve elle içeri itilebilir durumdadırlar.
 • 4.Evre: Kanama, kaşıntı, ağrı ve akıntı şikâyetleri görülür. Sarkma makatın dışındadır ve içeri itilemez durumdadır.


Hemoraji Nedir? Hemoroid Kanaması Neden Olur Ve Ne Kadar Sürer?

Tıp dilinde “Hemoraji” olarak adlandırılan kanama, her evrede kendini gösteren bir belirtidir. Makatta kanamanın birçok sebebi olabilir, bunun tespiti için mutlaka doktora görünmek gerekmektedir. Makatta çatlak (Anal Fissür)  makat bölgesini örten deride ağrı, kanama ve kaşıntıya yol açan küçük bir yırtık veya çatlaktır. Çoğu zaman kanamanın nedeni bu çatlaklardır. Sürekli bir kanama durumu olmaz ama elbette zorlanmalar sırasında kanama görülür.

Tromboze Hemoroid Nedir? Nasıl Gelişir? 

Makattaki üzeri ince deri ile kaplı olan damarlar normalde hissedilmez. Herhangi bir nedenle makat kenarında bulunan damar yumaklarının içinde kan pıhtısı birikimi olursa aniden gelişen bu duruma tromboze hemoroid denir.

Beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek, sağlıklı ve lifli gıdalar tüketmek ve bol su içmek gerektiği unutulmamalıdır. Tuvalette uzun süre oturmak bu damarlardaki genişlemeyi artırır. O yüzden aslında tuvalete dergi, kitap vb. ile girilmesi doğru değildir.

Hamilelikte Hemoroid ve Tedavisi

Maalesef ki birçok anne adayının hamilelikte yaşadığı bir rahatsızlık hemoroid (basur). Peki, neden hamilelikte sık görülüyor hemoroid (basur)? Hamilelik nedeni ile annenin kan akışının artması ve bebeğin yaptığı baskı bölgedeki toplardamarlarda varise yol açar bu ise hemoroide… Elbette bir kesinlik olmamakla birlikte bebeğin yaptığı baskının arttığı hamileliğin sonraki aylarında daha fazla görülür. Hiçbir şekilde bebeğe zarar veren bir yanı yoktur. Tuvalette rahat olmalı, canınızı yakacak kadar kendinizi zorlamamalısınız. Ilık oturma banyoları, hijyen biraz da vazelin yardımı ile kendinizi rahatlatabilirsiniz. Ama her şeyden önce doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin.

Hemoroid (Basur) Nasıl Geçer? Hemoroid Tedavisi Nasıl Olur? Hemoroide Ne İyi Gelir? 

Amaçlanan ilk tedavi bağırsak hareketlerinin düzene sokulmasıdır. Süreklilik arz eden kabızlık ya da ishal gibi durumlar varsa buna neyin yol açtığı bulunup çözüme kavuşturulur. Birinci evre ve ikinci evre için krem tedavisi uygulanır. Bu kremler makat kaslarının gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olabilir. Ilık su ile oturma banyosu da en çok uygulanan yöntemlerden biridir. Bir küvete ılık su doldurarak 20dk oturulması rahatlama sağlayabilir.

Skleroterapi Enjeksiyon Tedavisi: Bölgeye bazı maddeler enjekte edilerek sarkmalar ortadan kaldırılmaya çalışılır. Bu yöntem ağrısızdır ve kısa sürer. 

Boğma Tedavisi (Rubber Band Ligation - Lastik halka takılması): Bu uygulamada ise hemoroid memesinin etrafına bir lastik takılır ve meme çürümeye terk edilir. Bunlar açık ve ameliyatsız tedavi yöntemleri arasındadır. 

İnfrared Koagülasyon Tedavisi: Uygulandığı alandaki ısıyı komşu alandaki dokulara zarar vermeksizin artırarak koagülasyona sebeb olur. İşlem sırasında kısa süreli yanma ve ağrı hissedilebilir.  Bu tedavi 1. ve 2. evreler için doktorlar tarafından önerilmektedir. 

Kriyoterapi: 1. ve 2. evre hemoroidlerin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.  Sıvı nitrojen ile prob,  -96 dereceye getirilir ve bu prob, hemoroid dokusuna temas ettirilerek geç doku nekrozu elde edilmesi hedeflenir. 

Lazer Cerrahisi: 3. ve 4. derece hemoroid hastalığı olan bireylere uygulanır. Lazerin dokudaki etkisi hem dokuya hem de lazerin türüne bağlı olarak değişir. Lazerler monokromatik olduğundan spesifik dokularda kullanılmak için özel lazerler seçilmelidir. 

Hemoroid (Basur) Ameliyatı: Elbette hastalığın gelişimine göre doktor tarafından belirlenir. Genellikle 3. ve 4. evrelerde tercih edilir. Lokal ya da bölgesel anestezi uygulanarak ameliyat gerçekleştirilir.

Tabii ki bu tedavi yöntemlerinin hepsi doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir. En uygun tedavi yöntemini size doktorunuz önerecektir. 

Tatlı bir bitiriş için uzun süre hemoroid hastalığından yakınmaları olan şair Ümit Yaşar Oğuzcan şiiri iliştiriyoruz hemen aşağıya… Sağlıkla kalın. :) 

“Kız memesi: gönül yarası

Kadın memesi: elma irisi

Erkek memesi: üzüm kurusu

İster inanın ister inanmayın

Benden söylemesi

Memelerin şahı

Basur memesi!”

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.