Bebeklik ve Çocukluk Dönemi Aşı Takvimi

Bebeğinizi olası hastalıklardan koruyabilmek için, doğumundan itibaren bebeğinizin aşılarını aksatmadan, eksik kalmayacak şekilde yaptırmalısınız.

Bağışıklık sağlanması gereken hastalığın bakterisi/virüsü ufak dozlarla bebeğin vücuduna verilmelidir. Bunun için uyulması gereken bir aşı takvimi bulunmaktadır. Takibini sağlıklı bir şekilde sağlayabileceğiniz aşı takvimi sayesinde bebeğinizin bu hastalıklara karşı antikorlar üretmesi sağlanır. Bağışıklığın amacı, bebek ve çocuklarda aşı ile korunabilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek, bu hastalıklardan dolayı kaynaklanabilecek ölümleri ve sakatlıkları önlemektir. Bebeğinizin hayatının herhangi bir döneminde o bakteri ya da virüs ile karşılaşmasında, ilgili hastalığa karşı savunma mekanizması, zamanında yapılan aşılar sayesinde güçlü olacaktır.

Günümüzde uzmanlar tarafından önerilen aşıların listesi giderek artmaktadır ve Global Aşı ve Bağışıklama Birliği (GAVI), 2000 yılından bu yana orta ve düşük gelirli ülkelerin tüm aşılara ulaşımlarını sağlamaktadır. Bu ulaşım sayesinde yılda 5,5 milyondan fazla ölüme engel olunmaktadır. Bu durumun gerçekleştirilebilmesi için çocukların en erken dönemde aşılanmaya başlanması ve de en kısa süre zarfında başlıca hastalıklara karşı tam kapsamlı bağışıklık kazanmaları sağlanmalıdır.

Peki, yukarıda bahsettiğimiz başlıca hastalıklar nelerdir?

1) Tüberküloz (Verem)

2) Difteri

3) Boğmaca

4) Tetanoz

5) İnaktif Polio

6) Kızamık

7) Kızamıkçık

8) Kabakulak

9) Hepatit B

10) Çocuk Felci (Poliomyelit)

11) Haemophilus Influenza Tip B

12) Streptococcus Pneumoniae

13) Hepatit A

14) Suçiçeği

15) Zatürre

Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu aşı takvimi doğumdan sonraki ilk 14 yılı kapsamaktadır.

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği Bebek ve Çocukluk Dönemi 2016 yılı Aşı Takvimi:

Bebeğiniz ve çocuğunuz için gerekli aşıları, aşı takvimine uygun bir şekilde, bağlı olduğunuz aile sağlığı merkezlerinde veya takibinde olduğunuz sağlık uzmanlarının desteği ile yaptırabilirsiniz.

Bebek ve Çocukluk Dönemi Aşı Takvimi’ne uygun olarak sırasıyla yapılması gereken aşılar ve açıklamaları:

Aşı takvimi çizelgesine göre doğumdan hemen sonra bebeğinize Hepatit B aşısının ilk dozunu yaptırmalısınız. Hepatit B, sarılık olarak da bilinen karaciğer üzerinde oluşan bir hastalıktır. Bebekler, doğumdan sonraki dönemde bu hastalığa geçici olarak maruz kalabilmektedirler. Düzenli bakım ve tedavi ile sağlıklarına kavuşurlar. 2 kg’ın altındaki ağırlıkta doğan bebeklerin bu aşısı bir süre geciktirilebilmektedir.

  • Ay Aşı Takvimi: Aşı takvimine uygun olarak Hepatit B aşısının ikinci dozu uygulanmalıdır.
  • Ay Aşı Takvimi: 2. Ayına giren bebeğinizin rutin kontrollerinde 3 farklı aşı olması gerekmektedir; BCG (Verem aşısı), KPA ve 5’li karma aşı. BCG yani verem aşısı, tüberküloza sebep olan mikroorganizmaya bağışıklık sağlanması için uygulanır. Bazı bebeklerde aşı yapılan kısımda ufak bir iz oluşabilmektedir. KPA, konjüge pnömokok aşısıdır ve bebeğiniz bu aşıyla pnömokok bakterisinin sebebiyet verdiği menenjit, orta kulak iltihabı ve zatürreye karşı bağışıklık kazanır. Karma aşısı ise difteri, aselüler boğmaca, tetanoz, inaktif polio (çocuk felci aşısı) ve hemofilus influenza tip B (bebekleri menenjite karşı korumak için uygulanan aşı) aşısı içermektedir. Bebeğiniz bu aşı sayesinde difteriye, yeni doğan tetanozuna ve aselüler boğmacaya karşı antibadiler üretir.

4. Ay Aşı Takvimi: Bebeğiniz verem aşısı dışında kalan bir önceki aşılarının ikinci dozlarını almalıdır. 5’li karma aşı ile KPA aşıları bebeğinize uygulanmalıdır.

6. Ay Aşı Takvimi: Bebeğiniz Hepatit B aşısının 3. dozunu almalıdır. Bunun yanı sıra 4. ayda uygulanan 5’li karma aşı ve KPA aşılarının üçüncü dozları da uygulanmalıdır. Daha önce de verilen inaktif polia aşısı ağız yoluyla damla olarak tekrar bebeğe verilmelidir.

12. Ay Aşı Takvimi: 12. ayında olan bebeğe KPA’nın son ve rapel dozu verilmelidir. Ve ilk kez yapılacak olan KKK, yani kızamık-kızamıkçık-kabakulak aşısı da uygulanmalıdır. Bunlara ek olarak suçiçeği aşısı da bebeğinize bu zaman diliminde uygulanmalıdır.

18. Ay Aşı Takvimi: 5’li karma aşının son ve rapel dozu bebeğe verilir. Bir sene önce yapılmış olan OPA’nın ikinci dozu uygulanır sonrasında ilk olarak Hepatit A aşısının ilk dozu vurulur.

24. Ay Aşı Takvimi: Bebeğinize 24. Ayına girmiş olduğu bu dönemde sadece bir yıl öncesinde uygulanmış olan Hepatit A aşısının ikinci dozu uygulanmalıdır.

Aşı sayesinde önlenebilen tüm hastalıklara karşı çocuklarınızı korumalı ve çocuklarınızın aşılarını uygun zamanlarda yaptırmalısınız. Sağlık Bakanlığı, herhangi bir enfeksiyon hastalığında artış görülmesi ya da salgın tehlikesiyle karşı karşıya kalınması durumunda, gerekli önlemleri alarak aşı kampanyaları düzenlemektedir. Bu gibi durumlar söz konusu ise uygun görülen aşıları yaptırmanız uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Konu ile alakalı etiketler

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.