Çalışan Annelerin Emzirme Dönemi

Anneler ile bebeklerin özel iletişim kurduğu bir dönem emzirme dönemi. Fakat çalışan birçok kadın, emzirme dönemi sağlıklı bir şekilde sonlanmadan işlerine dönmek zorunda kalıyorlar. Peki, işe geri dönmek zorunda olan anneler emzirme dönemini sağlıklı bir şekilde geçirebilir mi? Bu sorunun cevabı tabii ki “evet”.

Peki, anneler bu sürece nasıl hazırlanmalı? 

Bebeğin sağlıklı beden ve zihin gelişimi için Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı ilk 6 ay sadece anne sütü, sonrasında 2 yaşına kadar ek gıdalarla birlikte anne sütü verilmesini öneriyor.  Türkiye’de doğum izninin toplam 16 hafta olması, çalışan anneleri, bebeklerini 8 haftalıkken işe dönmeye mecbur bırakıyor. Oysa çalışmaya dönmek emzirme döneminin sona ereceğini göstermez.

Bu dönemi nasıl sağlıklı bir şekilde atlatacaksınız?

Öncelikle annenin bebeğiyle geçirdiği ilk haftalar boyunca yapacağı en önemli ve değerli şey, bebeğini olabildiğince sık emzirmek, anne-bebek bağını kuvvetli bir şekilde kurmak ve geçirdiği her anın kıymetini bilmektir.

Geceleri prolaktin salınımı daha yüksek olduğu için süt üretimi fazladır. Anne sütü depolamak için geceleri süt sağmayı deneyebilirsiniz.

Süt üretiminizin devamlılığı için göğüs pompası ile göğüslerinizi sağınız. İşe başladığınızda bebeğinizi emzirdiğiniz periyotta sütünüzü sağmaya özen gösteriniz.

Çiftli göğüs pompası kullanmanız, sağım sürenizi yarıya indireceği gibi süt üretiminizi de destekleyecektir, minimum zamanda maksimum anne sütü :)

İşe tekrar başlamadan bir ay önce sütünüzü sağmaya başlamak iyi bir başlangıç olacaktır. Bu sağma işlemini, gündüz içerisinde ne kadar emzirecekseniz o sıklıkta yapmanız önemli. Çünkü bebeğinizin beslenme süresi aralarında sütünüzü tamamen boşaltmazsanız, memeniz çok fazla süt dolacak ve bu sizi ciddi anlamda rahatsız edecektir. Sütünüzü sıkı kapanan sert kenarlı plastik veya cam kaplarda buzdolabı veya derin dondurucularda saklayabilirsiniz.

Unutmayın ki anne sütü iki haftaya kadar, tek kapaklı buzdolaplarının dondurucu kısmında, 4 ay kadar çift kapaklı buzdolaplarının dondurucu bölümünde ve altı aya kadar derin dondurucuda saklanabilir.

Önemli!

Eğer meme ucunuzda çatlaklar varsa sütünüzü sağarken bu çatlaklar başınıza bela olabilir. Sağma işlemi sırasında daha çok açılacak olan çatlaklar canınızı fazlasıyla yakacaktır. Bu konuda da size önemli bir tavsiyemiz var; Nursicare!

Nursicare ile meme ucunuzda oluşan çatlaklar 2 gün gibi kısa bir süre içerisinde iyileşecektir. Nursicare’in kolay kullanımı ve hızlı etkisi sayesinde sağlıklı ve acısız bir emzirme dönemi geçirebilirsiniz.

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.