Doğum Sonrasında Fazla Kilolardan Kurtulmanın Yolları

Annelerin bebeklerini kucaklarına aldıkları o ilk an paha biçilemez bir sevinç… Fakat doğumdan sonra size kalan kilolar ciddi şekilde can sıkıcı. İşte bu can sıkıcı durumdan bir an evvel kurtulabilmeniz için size bazı önerilerimiz var;

Öncelikle Hamilelik Döneminde Ne Kadar Kilo Alınması Normaldir? Sorusu İle Başlayalım…

Anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri olan hamilelikte kilo alımının aslında çok net ve keskin bir oranı yok. Çünkü hamilelik döneminde kilo alımı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Örneğin zayıf bir anne 17 kg alabileceği gibi kilosu hamilelik sürecinden önce de fazla olan bir anne 6 -7 kilo alarak sağlıklı bir doğum yapabilir. Hamilelikte uzmanların tavsiye ettikleri kilo alım miktarları normal kilolu hamilelerde 9 – 14 hamilelik öncesi kilosu düşük hamilelerde 13 – 18, hamilelik öncesi kilosu fazla olan hamilelerde ise 7 – 9 kg’dır.  Fakat normalin üzerinde bir hızla kilo alınması yiyeceklerden aşırı kalori alımı ve vücutta su ve tuz tutulduğunun işaretidir. Hamileliğin ilk 3 ayıda beklenen kilo artış oranı 2 veya 3 kilodur. Daha sonraki aylarda haftada 0,3 ile 0,5 arasında bir kilo artışı beklenir.

Hamilelikte normalden fazla kilo alımı elbette problem yaşama ihtimalini artıracaktır. Sezaryen olasılığını -30 arasında yükseltecektir. Aynı zamanda fazla kilo alımı bel ağrısı ve kalça ağrısı gibi yakınmaları da beraberinde getirecektir.

Sağlıklı Bir Şekilde Bebeğinizi Dünyaya Getirdiniz. Peki, Ya Sonra? 


Kilo Aldırmayacak Ve Anne Sütünü Azaltmayacak Şekilde Beslenmelisiniz…

Emzirme dönemi elbette çok önemli bir süreç. Bu dönemde bebeğin beslenmesini etkilemeyecek ve anne sütünü azaltmayacak bir şekilde kaliteli bir beslenme planı uygulamak gerekiyor. Öğünlerinizde mutlaka; tahıl, sebze, süt, meyve ve ete yer vermeniz gerekiyor. Bunlar dışında ise her üç öğünde mutlaka ekmek ve salata olması tavsiye edilir. Tabi ki vücuda alınan sıvı miktarını da artırmak gerekli…

Hamilelik Bittikten Sonra Diyete Hemen Başlamalı Mısınız?

Doğumdan sonraki ilk aylar anne ve bebek için uyku düzenlerinin oturtulmaya başladığı dönemlerdir. O yüzden doğumdan sonra ilk 4 ay kadar sıkı bir diyet programı pek önerilmez. Emziren annelerin, emzirme dönemi boyunca günlük enerji gereksinimlerine en az 500 kalori ilave edilmesi gerekmektedir. Gebelik döneminde normalden fazla kilo alan ve gebelik öncesinde de fazla kilolu olan annelerin emzirme döneminde vitamin ve mineral alımına dikkat ederek ayda 2 kilo kadar zayıflamasında bir sakınca olmadığı ve bunun süt üretimini olumsuz etkilemediği bildirilmektedir. Ancak emzirmenin herhangi bir döneminde günde 1500 kaloriden daha düşük diyetler asla uygulanmamalıdır. Ancak su tüketimi anne için bu dönemlerde çok önemli hem kiloları rahat bir şekilde vermek hem de süt üretimini artırmak için günde ortalama 3 litre su tüketilmesi gerekiyor.

 

Emzirme Döneminde Nasıl Beslenmelisiniz?

Öncelikle yukarıda da belirtiğimiz gibi bol sıvı tüketimine dikkat etmeniz gerekiyor. Çay ve kahve gibi içeceklerin süt verimini azalttığı biliniyor. O yüzden bu tarz içeceklerden uzak durulmasında fayda var. Emziren bir annenin günlük alması gereken kalori ortalama 2.000’i bulmalı. Çünkü anne zaten emzirme ile 300- 400 kalori kaybı yaşamakta. Bu alınması gereken kalori miktarı da besin grupları arasında dengeli bir dağılıma sahip olmalı. 4 adet besin grubuna sahibiz. Birincisi süt ve süt ürünleri; süt, yoğurt, peynir gibi besinler… Bu besinler annenin günlük kalsiyum ve protein gereksinimini sağlar. İkinci grupta et, kuru baklagil ve yumurta… Bu besinler günlük protein gereksiniminizi karşıladığı gibi B12,  çinko ve demir gibi minareleri de karşılarlar. Üçüncü grup ise sebze ve meyve grubu… Günlük 5 porisyon tüketilecek sebze ve meyve grubu vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılamak için yeterli olur. Son olarak tahıl grubu… Tahıllar günlük karbonhidrat gereksiniminizi karşılarlar.

 

Kilolardan Kurtulmak İçin Öneriler

-Tam buğday ekmeği ve kepekli makarna tercih edin

- Salatalarınızdaki yağ miktarını azaltın

- Tatlı yerine meyve yemeyi tercih edin

- Kalsiyum oranı yüksek meyve suları tercih edin

- Yoğurdu kaymaksız, peyniri ve sütü az yağlı tercih edin.

- Abur cubur ve fastfood yiyeceklerden uzak durun

- Fırın, ızgara ve haşlama gibi az yağlı pişirme yöntemlerini tercih edin.

 

 

 

 

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.