Emziren Annelere Destek Olun!

Anne sütü ve emzirme bebeklerde sadece emzirme sürecinde değil yaşam boyunca sağlık aşılamaktadır. Yapılan araştırmalar anne sütü ile beslenen çocukların hastalıklara karşı daha fazla direnç gösterdiklerini kanıtlıyor. Gerektiği sürece anne sütü ile beslenen bebeklerin ileriki yaşlarda obezite, kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı gibi sorunlarla daha az karşılaştıkları biliniyor. Bunun yanı sıra hem annenin hem de bebeğin psikolojisine olan olumlu katkısı da göz ardı edilmemeli.

Araştırmalara göre günümüzde ilk 6 ay sadece anne sütü ile besleme oranının en fazla 0 civarında olduğu saptanmıştır. Anneler maalesef doğum sonrasında karşılaştıkları birtakım güçlükler nedeniyle bebeklerini 6. aydan önce ek gıda desteğiyle besliyorlar. Annelerin yaşadıkları bu zorluklar çoğunlukla ufak tefek ama önemli müdahaleler ile atlatılabilir türden. Bu nedenle emziren annelerin başkalarından destek beklemesi, yakınlarının ise emziren anneye destek vermesi çok önemlidir.

Emzirme bazı anneler için oldukça kolay iken bazı anneler için durum çok farklıdır. Özellikle emzirme sürecinin ilk evrelerinde bazı anneler acı hissederler. Zaman geçtikçe bu sorun çözülür, anne ve bebek için emzirmek kolay bir rutine dönüşür. Fakat sebebi ne olursa olsun, emzirmede güçlük çeken annelere yardımcı olmak oldukça faydalıdır.

Bu noktada emziren anne yakınlarına etkisi büyük, uygulaması basit bazı görevler düşüyor.

Her insan emziren anneye destek verebilir, bebeklerin güvenle emzirilmesinde yardımcı olabilir.

Emziren Annelere Destek Olun!

Peki, bu güvenli ortamı oluşturmada ne gibi davranışlarda bulunarak annelere destek sağlayabiliriz?

  • Anne ve bebek ilişkisinde psikolojinin boyutu çok kıymetli. Emzirme sürecinde bir anneye söyledikleriniz, onun psikolojisini önemli ölçüde etkiler. Dolayısıyla size önerimiz; anneye “Başarılı bir iş çıkarıyorsun! Zorlanıyor olabilirsin, bu çok normal, fakat bunun üstesinden gelebilirsin!” gibi destekleyici telkinlerde bulunmanız. Bu minvalde yapılan manevi desteklerin emziren anneye psikolojik olarak olumlu bir güç vereceğini bilmenizde fayda var.
  • Her anne ve bebek aynı değildir. Bebeklerin anatomisi, annelerin fizyolojisi, her ikisinin de ruhsal durumu gibi sorunlar farklılık gösterir. Emziren annenin bu durumun bilincinde olması yalnız hissetmesine engel olacak ve onu daha çok rahatlatacaktır.
  • Anne bebeğini emzirirken güçlük yaşadığında ona “Acaba sütün yetersiz mi geliyor?” gibi sorular yöneltilmemeli. Bunun yanı sıra sütün kalitesine yönelik yorumlardan da kaçınılmalı.
  • Her annenin bebeğini emzirebileceğini asla unutmayınSorunlara alternatif çözümler üretmesinde anneye yardımcı olun. Onu emzirme problemleri hakkında konuşarak korkutmayın.
  • Size göre uygun olan emzirme süresi diğer annelere göre uygun olmayabilir. Süre miktarı dayatmak emzirmenin temel bir kuralı değildir. Bir anneye “Şu kadar süreden fazla emzirme, bebeğin alışır, şımarır” gibi doğruluk payından uzak, sağlık alanında yanıltıcı direktiflerde bulunmaktan kaçının.
  • Dışarıda emziren bir anne gördüğünüzde rahatsız olmayın. Rahatsız hissetseniz dahi bunu anneye yansıtmayın.

Özetle annelerin emzirme üzerine olan endişelerini azaltmasına, hem kendisine hem de bebeğine karşı güven duymasına yardımcı olun. Fiziki ve manevi zorlukların ortaya çıkması doğaldır. Doğru bilinçlenme sayesinde ise bu zorlukların aşılması oldukça kolaydır.

Tıpkı emzirme döneminde annelerin vücudunda oluşan meme ucu çatlakları sorunu gibi…

Bebeğin emmeye başladığı ilk andan itibaren emzirme süresi boyunca anne vücudunda acılı ve ağrılı sonuçlar doğurmaktadır. Oluşan bu sağlık problemi sonrasında anneler maalesef bebeklerini emzirmekten vazgeçebilmekte, bebekler ise anne sütünden mahrum kalabilmektedirler. Emzirme tekniklerinde yapılan hatalar sonucu ortaya çıkan bu problem bazen bu tekniklerin doğru yapılması sonrasında dahi baş gösterebiliyor.

Çaresiz gibi görünen bu sorun için de bir önerimiz var sizlere; Nursicare!

Emziren Annelere Destek Olun!

Meme ucu çatlaklarına karşı iyileştirici özelliğe sahip Nursicare; bir meme ucu yarası bakım ürünüdür. Emzirme sonrası oluşan göğüs ucu yaralarında meydana gelen acı ve ağrıları ortadan kaldıran steril bir üründür. Kullanım öncesi temizleme ihtiyacı gerektirmeyen bu ürün 2 gün gibi kısa bir sürede etkisini göstererek hassas bölgede iyileşme sağlar.

Gösterdiği hızlı etki sayesinde anne ve bebeğin kısa sürede sağlığa kavuşmasının yanı sıra emzirmenin önündeki tüm engelleri kaldırarak sağlıklı yaşamların oluşumuna temel oluşturuyor.

Daha mutlu anneler ve daha sağlıklı bebekler için Nursicare’i deneyin J.

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.