Emzirme Sürecinde Yaşanan Meme ile ilgili Rahatsızlıklar

Emziren annelerin emzirme sürecinde yaşadığı sorunların sayısı oldukça fazla. Bu sorunlar genellikle anne tarafından kaynaklanıyor. Çoğu anne emzirme süreci hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı için problemli bir emzirme sürecine katlanmak zorunda kalıyorlar ya da bebeklerini emzirmek yerine mama ve benzeri ürünler ile besliyorlar. Oysa sağlıklı bir emzirme süreci, rahat ve dinlendirici bir deneyim sunabilir. Böylelikle bebekler de anne sütü ile çok daha sağlıklı gelişirler. Bu değerli sürecin sağlıklı geçmesi için ortaya çıkan sorunların neler olduğunu bilip, ona göre önlem almakta fayda var.

Öncelikle emzirme sürecinde emziren annelerin yaygın yaşadığı sorunlar nelermiş bir bakalım

  • Meme başında ağrı 
  • Memelerin şiş veya dolu olması 
  • Süt kanalı tıkanıklığı 
  • Meme iltihabı 
  • Meme ucu yarası / çatlağı

Bu rahatsızlıklar emziren annelerin, emzirme sürecinde sıklıkla karşılaştıkları sorunlar arasında yer alıyor.

Meme başında ağrı

Yanlış emzirme tekniği ve yanlış emzirme pozisyonu, meme başında ağrıya sebep olur. Doğru pozisyon ve sağlıklı emzirme teknikleriyle bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Meme şişliği ve doluluğu

Meme şişliği ve doluluğu

Memede bulunan damarların tıkanmasıyla emziren anneler, meme şişliği ve doluluğu problemini yaşıyor.  Memede yoğun bir ağrıya sebep olan bu rahatsızlıktan, soğuk kompres yaparak ve ılık duş alarak kısa sürede rahatlamaya ulaşabilirsiniz.

Süt kanalı tıkanıklığı 

Annenin bebeğini yeteri kadar emzirmediği ya da annenin çok fazla hareket ettiği zamanlarda sıklıkla görülür. Meme ucuna masaj ve yeterince dinlenmeyle bu sıkıntıyı rafa kaldırabilirsiniz.

Meme İltihabı

Meme İltihabı 

Emziren annelerde görülen bu rahatsızlık annede, ateş yükselmesine ve kas ağrısına sebep olarak anneye ağrılı ve huzursuz süreçler yaşatabilir. İltihabın olduğu memeden emzirmeye devam etmek rahatsızlığın hızla azalmasını sağlar ve bebeğinize herhangi bir zarar vermez. Bunun dışında da mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda var.

Meme ucu yarası/çatlağı

Meme ucu yarası/çatlağı 

Bebeğin anneyi emmeye başladığı dönemden bütün emzirme süreci boyunca, emziren annenin korkulu rüyası olan bir rahatsızlıktır. Yine annenin emzirme sürecindeki eksik bilgilerinden dolayı, yanlış emzirme pozisyonlarına başvurmasından kaynaklanır. Anneye acı eşiği yüksek sancılar veren bu hastalık, o denli boyutlara ulaşır ki, annenin bebeği emzirme isteğine mani olur. Emziren annelerin emzirme süreci boyunca yaşadığı en zor rahatsızlık meme ucu çatlığıdır desek tam yerinde olur.  Anneler bebeklerinden uzak kalmayı asla istemezler. Çatlaklar ve yaralardan kurtulmak için piyasada pek çok ürün bulunuyor fakat bu ürünler etkisiz, kullanımı zor ve yavaş etki gösteren türde. Son günlerde emziren annelerin bu acı çığlığına hızır gibi yetişen bir kurtarıcı var. Nursicare meme ucu yarası bakım ürünü isimli bu kurtarıcı meme ucu yaralarını, çatlaklarını iki gün gibi hızlı bir zamanda iyileştirme etkisi gösteriyor. Merhem şeklinde olan diğer ürünlerin kullanımda yaşattığı zorluklara sahip değil. Ped şekilde olan bu ürün emziren annelere hızlı, kullanımı kolay ve çok etkili bir deneyim sunuyor. 

Meme ucu çatlaklarından kurtulmak istiyorsan Tıkla Gelsin Kullan Geçsin ! 

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.