Emzirmenin Annelere Sağladığı Faydalar

Yapılan çalışmalar sonucu emzirmenin hem anne hem de bebek üzerinde son derece faydalı etkilere zemin oluşturduğu belirlendi. Başlangıçta yenidoğan bebek ve ilk kez doğum yapan anne arasındaki bağın kurulması ve kuvvetlenmesinde de yine emzirme etkin bir rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra emzirmenin sağlamış olduğu daha birçok fayda hakkında gelin biraz daha bilgi sahibi olalım sevgili anne ve babalar.

Emzirmenin Anneler İçin Ne Gibi Faydaları Var?

Bebeğinizi emzirirken oluşan ten teması bebeğinizin kendisini hem rahat hem de güvende hissetmesini sağlar. Böylelikle ilk emzirilen andan itibaren bebek ve anne arasında özel ve kalıcı bir bağ oluşmaya başlamaktadır.

Doğum yapıldıktan hemen sonrasında bebek annenin memesini emmeye başlaması, sevgi hormonu olarak bilinen oksitosinin salgılanmasını tetiklemektedir. Bu salgılanma işlemi memeye bebek için süt salgılanması gerektiği sinyalini iletmektedir. Oksitosin hormonu rahmin küçülerek hamilelik öncesindeki normal boyutuna geri dönmesini sağlar. Ayrıca emzirme annelerin tekrar regl olmaya başlamasını geciktirmektedir, bu gecikme sayesinde vücuttaki demir muhafaza edilmektedir.

Bunlara ek olarak yapılan araştırmalar sonucunda, emzirmenin anneler üzerinde sağladığı faydalar arasında;

  • Yumurtalık ve rahim kanseri riskini azalttığı,
  • Menopoz öncesi meme kanseri riskini azalttığı,
  • Uzun dönemde Tip 2 diyabet riskini azalttığı,
  • Kemikleri güçlendirerek yaşamın ileriki dönemlerinde kırık sayısını ve osteoporoz riskini azalttığı, bilgilerine ulaşılmıştır.

Emziren annenin, oksitosin düzeyindeki artışa bağlı olarak doğum sonrası endişe ve depresyonunu azalttığı, emziremeyen annelere nazaran bu süreci daha hafif geçirdiği de emzirmenin anneye katkıda bulunduğu faydalar arasında. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi sağlık problemleri daha az görüldüğünden, annenin yaşadığı stres durumu da daha aza inecektir. Emziren annelerde süt üretiminden sorumlu olan prolaktin hormonunun anneyi sakinleştiren bir özelliği olduğu bilinmekte ve bu da doğrudan emzirmenin faydaları arasında sayılmaktadır.

Emzirme işlemi, annenin günde yaklaşık 500 kalori yakmasına neden olmaktadır. Bu sayede hamilelik sürecinde alınan fazladan kiloları emzirmeyen annelere kıyasla daha kolay verdikleri bilinmektedir. Emziren annelerde metabolizma değişerek kan şekeri düzeyini düzenlemekte ve bu sayede verimli kilo kaybı ve iyi kolesterollerin dengelendiği gözlemlenmektedir. Bebeğini emzirmiş olan annelerde kalp sorunu yaşama olasılığının azalması da emzirmenin faydaları arasında yer almaktadır. 

            Elbette emzirme sonucu anne vücudunda oluşabilecek sağlık problemleri de bulunmaktadır. 

Örneğin; meme ucu çatlakları ve yaraları gibi…

Meme ucu çatlakları genellikle bebeğin emmeye başladığı andan itibaren görülen ve emmeye devam ettiği süre boyunca da devam eden bir durumdur. Meme ucu çatlakları, meme başının çevresinde enine veya meme başını kapsayan küçük alan boyunca ortaya çıkar.  Oluşan acı ve ağrının verdiği rahatsızlık öyle bir boyuta ulaşabilir ki, anne bebeğini emzirmekten kaçınabilir. Bu da bebeğin anne sütünden mahrum kalmasına neden olur. 

Fakat endişelenmeyin! Çünkü bu zararı ortadan kaldıracak bir çözüm önerimiz var; Nursicare!

Meme ucu yarası bakım ürünü…

Nursicare emzirme sonrası göğüs ucu yaralarında doku hassasiyeti olan, çatlak, yaralı ve ağrılı vakalar için uygun olan acı ve ağrı sorununu ortadan kaldıran, steril ağrı kesici bir peddir. Bebeğinizi emzirmeden önce temizlenmesi gerekmez! Ayrıca tekrar kullanıma da uygundur. Ped’in sıvı haznesi dolana kadar ürünü rahatlıkla tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Üstelik Nursicare’in hızlı etki etme özelliği sayesinde sadece 2 gün gibi kısa bir sürede tüm ağrılara veda edebilirsiniz.

Nursicare’le tanıştığınız andan itibaren bebeğinizle geçireceğiniz vakitler daha kaliteli, emziren bir anne olarak ise vücudunuz her daim sağlıklı olacak!  

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.