Emzirmenin Bebeğe Sağladığı Faydalar

Bebeği tavsiye edilen şekilde ilk altı ay sadece anne sütü ile beslemenin hem kısa hem de uzun dönemde sağladığı birçok fayda bulunmaktadır. Anne sütü; bebeğiniz için özel olarak üretilir. Anne sütünü taklit etmenin imkânı yoktur ve anne sütü bebeğiniz büyüdükçe yalnız onun ihtiyaçlarına uygun olarak yapısı değişen tek gıdadır.

Anne sütünde bulunan besinler bebeğin vücudu tarafından formülize sütlere ve de mamaya kıyasla daha kolay emilmektedir. Bu da bebeğin almış olduğu besinden maksimum derecede faydalanmasını sağlamaktadır. Yine anne sütünde yer alan antikorlar emzirme yoluyla bebeğe iletilerek bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Böylece bebeğiniz hastalıklara karşı daha çok direnç göstermektedir.

Yenidoğan bebeğinizi, tavsiye edilen süre boyunca yani ilk 6 ay anne sütü ile beslemeniz, bebeğinize ileriki yaşamında da fayda sağlayacaktır.

İlk emzirmede bebeğinizle aranızda gerçekleşen ten teması, bebeğinizin rahat ve güvende hissetmesini sağlamaktadır. Bu sebeple bebeğinizi olabildiğince erken emzirmeye başlamanız bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Kolostrum, yani anne vücudu tarafından ilk kez üretilen süt, bebeğin ilk kakasını üretir ve bebeğin mekonyumu (anne karnındayken sindirilen maddeleri) atmasında yardımcı olur. Mide ve bağırsakların iç duvarlarını kaplayarak bakteri ve virüslere karşı daha güçlü koruma sağlar.

Anne sütü yapısında bebeğin beyin, retina ve merkezi sinir sisteminin gelişimi için yaşamsal önem taşıyan maddeler bulunmaktadır. Ayrıca anne sütü büyüme faktörleri ve hormonlar için de taşıyıcılık görevi üstlenmektedir.

Anne ve babanın ailesinde diyabet ve ya alerjik hastalık bulunuyorsa, bebeğin anne tarafından sağlıklı ve yeterli miktarda emzirilmesi bu hastalıkların bebeğe bulaşma ihtimalini azaltmaktadır.

Bunlara ek olarak düzenli biçimde anne sütüyle beslenen bebeklerde;

  • Kaka daha yumuşak olduğundan kabızlık olasılığı daha düşüktür ve ishal vakalarına da daha az rastlanır,
  • Gaz ve beslenme sonrası kusma sorunu daha az yaşanır,
  • İdrar yolu enfeksiyonları daha az görülür,
  • Kulak enfeksiyonları daha az yaşanır,
  • Gastroenterit ve solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle bebeklerin hastaneye yatış durumları daha nadir görülür.

Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan verilere göre anne sütü ile beslenen bebeklerde;

  • 7 yaşına kadar göğüs enfeksiyonu yaşama olasılığı daha düşük,
  • Egzama ve astım gelişme olasılığı daha az,
  • İlerleyen yaşlarda obezlik ve yüksek kan basıncı, kalp hastalığı, diyabet ve diş çürüğü sorunu yaşama riskinin daha düşük,
  • Zekâ gelişiminin ise daha ileri seviyede olduğu görülmektedir.

Anne sütü prematüre doğan bebekler için de oldukça faydalıdır. Anne sütü bebeğin güçlenmesini sağlayan ve de bebeğin enfeksiyonlardan korunmasında yardımcı olan bir yapıya sahiptir. Eğer bebeğiniz memeyi emme gücüne erişememişse sütünüzü ve kolostrumu sağarak emme yerine farklı yollarla bebeğinizi besleyebilirsiniz. Yine de bebeğiniz çok küçük ve sütü kabul edemeyecek durumdaysa sağmış olduğunuz sütünüzü dondurma işlemiyle saklayarak daha sonra kullanabilirsiniz.

Normal doğumla yaşamına başlayan bebeklerin emme problemleriiçin ise anneye daha çok görev düşmekte. Maalesef emme problemi olmayan bebeklerin de anne sütünden mahrum kaldığı durumlar olabiliyor. Anne göğsünde oluşan sağlık problemleri gibi… Örneğin; meme ucu çatlağı ve yarası!

Meme ucu çatlakları, emziren annelerde çok sık görülen bir problemdir. Bebek memeyi iyi tutamadığında meme uçlarında önce hassasiyet sonrasında ise çatlaklarmeydana gelir. Meme ucu çatlakları, meme başının çevresinde, meme ucunda enine çizgi halinde veya areolada (meme ucundaki koyu renkli kısım) oluşabilir. Bunun sonucunda da, çatlaklardan meme dokusuna giren bakteriler, memede iltihap ve apseye neden olur.

Bu gibi sağlık problemlerinde anne sağlığı ve bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için meme bakımı oldukça önemlidir.

Sizi bu sorundan kurtaracak, sağlıklı bir ürünümüz var; Nursicare!

Nursicare ; meme ucu bakım ürünüdür. Emzirmesonucunda meme ucunda meydana gelen çatlak, yara ve ağrıları iyileştiren ağrı kesici bir ped olan Nursicare tamamen sterildir. Temizleme işlemi gerektirmeyen oldukça pratik kullanıma sahip bu ürün 2 gün içerisinde etkisini göstermektedir. Pedin haznesi tamamıyla sıvı dolana kadar ise tekrar tekrar kullanıma uygundur.

Nursicare, bebek ve anne sağlığını korumayı ilke edinmiş bir üründür. Nursicare ile anneler tüm acılarından kurtulurken bebekler sağlıkla gülümsemeye devam eder J

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.