Hamilelik Belirtileri, Evde Uygulanan Hamilelik Testleri Ve Hafta Hafta Gebelik Aşamaları

Google’da gebelik belirtileri için en sık yapılan arama soruları şu şekilde;

-Yüzde yüz hamilelik belirtileri nedir?

-Hamilelik hesaplama

-Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

-Hamilelik testleri nelerdir?

-Hamilelik testi nasıl yapılır?

Tüm sorularınızın cevabını almak için yazımızı okumaya devam edin…

Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın, Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? 

Eğer hamile iseniz vücudumuzda olan bazı değişiklikler bize sinyal göndermeye başlar. Bu sinyalleri sırayla ele almak gerekirse;

Adet Gecikmesi: Elbette alabileceğimiz en erken belirtilerden biri adet gecikmesidir. Bu durum bizi diğer belirtilere daha dikkatli bir şekilde bakmamızı sağlar.

Göğüsler: Göğüslerinizi daha dolgun ve şiş hissedebilirsiniz.

Yorgunluk: Yükselen hormon seviyeleriniz ve düşen kan şekeriniz yorgun hissetmenize neden olabilir.

Kramp ve Hafif Kanamalar: Adet kramplarına benzer kramplar ya da küçük küçük lekelenmeler şeklinde hafif kanamalar görülebilir.

Bulantı: Genellikle sabahları ortaya çıkan mide bulantısı, hızla artan östrojenden kaynaklanır.

İştahsızlık Ya Da Çok İştah: Birden bazı yiyecek ve içeceklerden müthiş bir tiksinti duyabilir ya da aşırı yeme isteği ile karşılaşabilirsiniz.

Baş Ağrıları: Sürekli değişen hormon seviyeleri yüzünden baş ağrısı çekebilirsiniz. 

Kabızlık: Pogesteronda meydana gelen artış gıdaların bağırsaklardan daha yavaş geçmesine neden olur, bu da kabızlığa yol açabilir.

Ruh Hali: Dalgalı ve bazen aşırı duygusal bir moda girebilirsiniz.

Baş Dönmesi: Kan basıncınız düştükçe baş dönmeleri hissedebilirsiniz. 

 

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

İlk öncelikle eski dönemlerde kadınlar bunun cevabını nasıl alıyordu sorusunu sorup cevabını verelim size. Daha sonrasında ise tabii ki tıbbı olarak güvenlikli ve güvenilir yöntemlerden bahsedeceğiz.

Çamaşır Suyu İle Hamilelik Testi

Bir kabın içerisine az miktarda (Yaklaşık iki yemek kaşığı) çamaşır suyu ekleyin. Bir başka kabın içerisine de idrarınızı yapın. İdrarınızı çamaşır suyu olan kabın içerisine ekleyin. Köpük oluşursa sonuç pozitif oluşmazsa negatif demektir.

Şeker İle Hamilelik Testi

Bu işlemi sabah kalktığınız zaman yapmanız daha doğru olacaktır. Bir kabın içerisine bir yemek kaşığı şeker ekleyin. Bir kabın içerisine ise idrarınızı yapın. Şekerli kabın içerisine idrarınızı ekleyin. Birkaç dakika bekleyin.  Şeker erimeden duruyorsa ve karıştırıldığında tepki vermiyorsa sonuç negatif, idrarda çözünüyor ve eriyor, karıştırıldığında ise köpürüyorsa sonuç pozitif demektir.

Karahindiba İle Hamilelik Testi 

4-5 adet karahindiba yaprağını bir kabın içerisine koyun. İdrarınızı yaprakların üzerine dökün. Birkaç dakika bekleyin. Yapraklar üzerinde kırmızı lekeler oluşmaya başladı ise sonuç pozitif, olduğu gibi duruyorsa sonuç negatiftir.

Sirke İle Hamilelik Testi 

Yarım su bardağı beyaz sirkeyi plastik bir kabın içerisine boşaltın. Üzerine idrarınızı ekleyin. Eper sirke renk değiştirirse sonuç pozitif, renginde bir değişiklik olmazsa sonuç negatiftir.

Elbette konuya giriş yapmadan önce dediğimiz gibi bunlar çok sağlıklı ve yüzde yüz çalışan yöntemler değiller. Başka bir etmen de köpürmelere neden olabilir. Şu an için günümüze en uygun ve pratik testlerden biri eczanelerde satılan hamilelik testleridir. Adet gecikmenizden 10- 14 gün sonrasında yapmanız tavsiye edilir. Bu testlerin güvenilirlik oranı %90 -  %95 civarındadır. Fakat tabii ki yanılma payı ve oluşabilecek başka herhangi bir problem için öncelikle doktora gitmeli ve bir kan testi yaptırmalısınız.  Böylelikle en güvenilir ve kesin yöntem ile hamileliğinizi teyit etmiş olursunuz. 


Gebelik Hesaplama – Hamilelik Haftası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aslında gebelik hesaplanırken yumurtanın döllenme tarihi başlangıç olarak alınır gibi genel ve yayın bir kanı var. Fakat gebelik hesaplaması yapılırken önemli olan son adet tarihinizin başlangıç günüdür. Yani kaç haftalık gebe olduğunuzu bulmak için son adet döneminizin ilk gününü dikkate alarak hesaplama yapmalısınız.

Yaklaşık Doğum Tarihini Hesaplama – Hamilelik Takvimi 

Tahmini doğum tarihini hesaplamak için son adet döneminden 3 ay geriye gitmek ve üzerine 7 eklemek yeterli olacaktır. Daha açık bir örnekle anlatmak gerekirse eğer;

Diyelim ki son adet döneminiz 1 Aralık olsun. 3 ay geri gidelim, bulduğumuz ay Eylül. Şimdi de 1’in üzerine 7 rakamını ekleyelim. Çıkan sonuç 8 Eylül. Yani tahmini doğum tarihiniz 8 Eylül. Elbette bu hesaplamaların bir kesinliği yok. Bunlar sadece tahmin.

Hafta Hafta Gebelik Gelişmeleri ve Aşamaları

Elbette hamilelik sürecinde yaşanan gelişmeler ve durumlar her bünyeye göre farklılık gösterebilir. Biz bu maddeleri en genel ve gözlemlenebilir olanlarından oluşturduk.

İlk Haftalarda Gebelik;

1. Hafta Hamilelik Gelişimi ve Belirtileri

 • Mide bulantısı
 • Birden yiyeceklerden tiksinme veya aşerme
 • Halsizlik ve uyku hali
 • Sık sık idrar için tuvalete çıkma
 • Ağızda metalik bir tat hissi
 • Göğüslerde aşırı hassasiyet
 • Pelvik bölgede yeni bir duyarlılık hissi
 • Kokulara karşı aşırı tepki2. Hafta Hamilelik Gelişimi ve Belirtileri

 •  İkinci haftada da hemen hemen 1. Haftaya yakın tepkiler gözlenmektedir.


3. Hafta Hamilelik Gelişimi ve Belirtileri

 • Embiryo neredeyse bir toplu iğne ucu büyüklüğündedir ama hızla gelişmektedir.
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Kokulara karşı hassasiyet
 • Ağızda metalik tat
 • Aşerme veya tiksinme
 • Aşırı uyku hali
 • Sık idrara çıkma gibi
 • Hafif kramp veya ağrı
 • Vajinal akıntı da artış

Elbette bu belirtilerin hiçbirini göstermiyor ya da sadece birkaçını gösteriyor olabilirsiniz. İlk başta da belirttiğimiz üzere bu belirtirler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Endişelenmenize gerek yok. Fakat tüm süreç boyunca doktorunuzun gözetimi altında olun lütfen.

4. Hafta Hamilelik Gelişimi ve Belirtileri

 • Halsizlik,
 • Yorgunluk,
 • Mide bulantısı,
 • Salya artışı,
 • Ağızda metalik tat,
 • Sık idrara çıkma,
 • Kasık ve karın ağrısı,
 • Hafif kanama veya lekelenme

Bu dönemde vücut, bebeğe oksijen ve besin taşımak için daha fazla kan üretmeye başlar.  Artan kan akışına ayak uydurmak için kalp daha hızlı atar. Hamileliğin ilk döneminde kendini yorgun hissetmenin,  gün içinde şekerleme ihtiyacının sorumlusu bu değişimlerdir. Bu dönemde yine göğüslerde hassaslık, acı ve ağrı hissedebilirsin. Bu değişimlerin sebebi ise östrojen ve progesteron üretiminin artmasıdır.  Ve elbette tüm bu hormon değişimleri sonucu karmakarışık olan duygular… 

5. Hafta Hamilelik Gelişimi ve Belirtileri

 • Sık sık idrar için tuvalete çıkmak
 • Sık sık yaşanan mide bulantıları
 • Karında şişlik hissi

Bu dönemde pamuklu iç çamaşırı kullanmak ve rahat pantolonlar giymek daha rahat hissetmenizi sağlayabilir. Artan mide bulantıları içinse sabahları kalkınca kızarmış ekmek ya da kraker gibi besinler bir miktar tüketilirse mide asidinin emiliminde yardımcı olurlar.

6. Hafta Hamilelik Gelişimi ve Belirtileri 

Bebeğinizin bu haftalarda çene kemikleri ve yanakları gelişmeye başlar. Yüz hatlarının ilk aşamaları oluşmaya başlar. Bebeğin kalp atışlarını bu haftalarda duyabilirsin.

 • Anne kilo almaya başlar
 • Karında çok büyük bir şişkinlik ya da belirginlik olmaz
 • Mide yanması, sık idrara çıkma gibi belirtiler bu haftada devam eder

Son Haftalarda Gebelik;

 37. Hafta Hamilelik Gelişimi ve Belirtileri

Artık hamileliğin 9. ayındasınız… Bebeğiniz yaklaşık 2,5 – 3 Kg ağırlığında ve 45 – 50cm civarlarında. Bebeğiniz hareketli olmaya devam da edebilir ya da yer darlığından dolayı hareketlerinde azalma da olabilir. Bu aşamada bebeğin nefes denemeleri de başlar, bebek ciğerlerine amniyon sıvısını çekip boşaltır. Hatta başparmaklarını emmeye başlayabilirler.

Bu haftada doğum yapmanın sanıldığı gibi büyük bir riski yoktur, doğum yapılan aylardan biridir, telaşa gerek yoktur.

38. ve 39. Hafta Hamilelik Gelişimi ve Belirtileri 

Hamileliğin son aylarındasın ve her an bebeğini kucağına alabilirsin. 12 ile 17 kilo almış olabilirsin. Tabii ki bu anneden anneye hamilelikten önceki kiloya göre değişecektir. Göğüslerin bebeğini emzirmek için hazır. Göğüs uçlarında ufak sızıntılar başlayabilir. Yaşadığın kasılmalar sıklaşmaya başlar, hareket ettiğinde ya da pozisyon değiştirdiğinde ise azalmazlar.

Artık hastane çantanı hazırlayıp, doğum anını bekleyebilirsin. Doktor kontrollerini ihmal etme, yürüyüşler yapabilirsin.

40. 41. ve 42. Hafta Hamilelik Gelişimi ve Belirtileri 

Artık günlük yaptığın egzersizler dışında seni yoran şeyleri bir kenara bırakma vakti geldi. Seyahat gibi maceralı ve yorucu şeyler ise kesinlikle kaçınman gereken şeylerden. Banyolarını da oturarak yapman senin için faydalı olacaktır. Hamileliğin 40. Haftasını da doldurmuşsan 2-3 günde bir kontrole gitmelisin. Doğumun geldiğinin başlıca belirtileri nişan gelmesi, suyun gelmesi, sancılar ve kasılmalardır.

Anne olmanın mutluluğuna eriştin artık. Bebeğin kucağında! Eğer kendini biraz yorgun ve bitkin hissediyorsan hemen paniğe kapılma tıkla ve  Doğum Sonrası Depresyonu blog yazımızı okumaya başla…

Çok güzel bir anne olacağından şüphemiz yok :) 

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.