Hamilelikte Sık Rastlanan Problemler

Hamilelik sürecinde karşılaşabilecek bazı sorunlar anne adaylarının çok fazla endişelenmesine sebep olabilir. Elbette bu çok normal ve sizin için çok yeni bir durum. Ancak neyle karşı karşıya olduğunuzu bilmek durumu ve endişelerinizi kontrol etmek için size yardım edecektir.

Karın ağrısı, kusma, baş ağrısı, halsizlik, sık idrara çıkma… Tüm bu sorunlar, hormonlar ve fizyolojik değişiklikler nedeniyle hamilelik sürecinde en sık karşılaşılan şikâyetler arasında yer alıyor. Bunların bir kısmı her insanda görülebilecek doğal belirtiler olabilirken; bazıları ise önemli sorunların habercisi olabiliyor.

Hamilelikte Sık Rastlanan Problemler - Kasık Ağrıları

Kasık Ağrıları 

Kasık ağıları,  embriyonun rahim iç duvarına yerleşme sürecinden kaynaklanır. Çoğunlukla hamileliğin dördüncü ve beşinci haftalarında görülür. Vajinal kanama ile birlikte görülmediği sürece endişelenilecek bir durum oluşturmaz.

Hamilelikte Sık Rastlanan Problemler - Kanamalar

Kanamalar

Özellikle hamileliğin ilk üç ayında görülen bu kanamaların sebebi şu şekildedir; beşinci ve altıncı haftalarda kesenin gömülme sürecinde rahim iç duvarında olan kanamalar ya da on ikinci haftaya uyan dönemde de fetal zarların birleşme sürecinde olabilecek kanamalar… Bu durumda yapılacak ilk şey elbette uzman bir doktora görünmektir. Bu kanamaların büyük çoğunluğu dinlenerek geçer.

Hamilelikte Sık Rastlanan Problemler - Göğüs Ağrıları

Göğüs Ağrıları 

Östrojen, prolaktin ve progesteron hormonları, hamileliğin ve doğumun en önemli hormonlarıdır. Bu süreçte bu hormonların salgılanmasının artması, anne adayının göğüslerindeki değişikliklerin temel nedenidir. Gebeliğin ilk birkaç haftasında göğüslerde hafif değişiklikler hissedilebilir ve bunlar ağrılı olabilir.

Hamilelikte Sık Rastlanan Problemler - Sık İdrara Çıkma

Sık İdrara Çıkmak 

İlk üç ayda rahmin hacminin büyümesi ve buna bağlı olarak böbreklerdeki fonksiyonel değişimler sık idrara çıkmanın temel sebebi olarak görülür. İdrar şikâyetleri genelde dördüncü aydan sonra oldukça hafifler. Fakat hamileliğin son aylarında tekrar ortaya çıkabilir. Bunun sebebi ise bebeğin başının mesaneye yaptığı baskıdır.

Hamilelikte Sık Rastlanan Problemler - Bulantı ve Kusma Şikayetleri

Bulantı ve Kusma Şikâyetleri

Bulantı ve kusma şikâyetleri vitamin eksikliğinin belirtileri olarak ortaya çıkabilirler. Hamileliğin erken döneminde görülen bulantılarda ve kusmalarda; psikolojik sıkıntılar, B6 vitamini eksikliği, hamileliğin getirisi olan mide ve bağırsak sistemindeki değişiklikler ve tiroit bezinin fazla çalışması etkili rol oynar. Bu nahoş durumu, ağır kokulardan uzak durarak, kuru ve tuzlu gıdalara yönelerek biraz daha hafifletebilirsiniz.

Hamilelikte Sık Rastlanan Problemler - Hamilelik ve Yorgunluk

Halsizlik ve Yorgunluk 

Bu durum genellikle hamilelikte artan hormonlara bağlı olarak gelişir. Özelikle ilk haftalarda uyku kalitesi zamanla azalabilir ya da huzursuz bacak sendromu gelişebilir. Bu durumun hafiflemesi için, kısa süreli uyku molaları vermeye ve düzenli egzersiz yapmaya gayret edin.

Hamilelikte Sık Rastlanan Problemler - Baş Ağrıları

Baş Ağrıları

Özellikle ilk üç ayda görülen baş ağrısının sebebi hissedilen bulantı ve kusmalardan dolayı uzun saatler boyunca aç kalınması ve su alımının oldukça azalmasıdır. Vücudun susuz kalması yani “dehidratasyon” baş ağrısına yol açabilmektedir. Son aylarda görülen olan baş ağrıları, tansiyon yüksekliği ve preeklempsi sebebiyle de oluşabileceğinden araştırılması gerekir. Bu nedenle son aylarda görülen baş ağrıları için gecikmeden doktora başvurulması gerekir.

Son Olarak Size Verebileceğimiz Tavsiyeler 

 • Ağır kaldırmaktan kaçının
 • Merdivenlerden yavaş yavaş dinlenerek ve birer birer çıkın
 • Eğer bir hareket canınızı yakıyor ya da kötü hissettiriyorsa asla o hareketi yapmaya devam etmeyin
 • Sık sık ama az az hareket edin
 • Az miktarda ama sık sık yemeyi tercih edin
 • Düzenli olarak egzersiz yapmaya gayret edin
 • Uzun süre ayakta durmayın
 • Günlük yürüyüşler yapın
 • Doktor kontrolleriniz asla aksatmayın

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.