İlk Kez Emzirecek Olan Annelere Tavsiyeler

Emzirme içgüdüsel ve oldukça doğal bir süreçtir. Ancak yine de hem bebeğiniz hem de anne olarak siz başarılı bir rutin oluşturana kadar biraz zaman alabilir. Her anne pekâla emzirme konusunda zaman zaman yardıma ihtiyaç duyabilir. Bu noktada sizleri rahatlatacak birtakım tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. 

  • Çevrenizden yardım istemekten asla çekinmeyin! Özellikle ilk kez emzirecekseniz bunun için yardım almanız gerekir. Bir doğum hemşiresi, emzirme danışmanı, yenidoğan bebeğin ve annenin sağlığı için en iyi emzirme pozisyonunun bulunmasında ayrıca bebeğin memeyi doğru bir şekilde tutmasında yardımcı olacaktır.

  • Bebeğinizle aynı odada olun! Yenidoğan bebeğinizin ilk 6 ay sürecinde, bebeğinizi sizinle aynı odada, yatağında veya beşiğinde tutmanız faydalı olacaktır. Bebeğiniz acıktığında onu rahatça ve kolayca emzirebilirsiniz. Bu tip pratik hareketler hem bebek hem de anne için sağlıklı olacaktır.

  • Bebeğinize emzik vermek için acele etmeyin! Bebeği emziğe çok erken alıştırmak, emzik ve memeyi emme işlemi farklı olduğu için sonrasında bebeği emzirmenizde engel oluşturabilir.  Uzmanlara göre emziğin, bebeğin emzirilmesi bir düzene girdikten sonra, genellikle doğum yapıldıktan üç ila dört hafta sonrasında verilmesi gerekiyor.

  • Emzirme süresine dikkat edin! Doğum sonrasındaki ilk günlerde anne sütü az geldiği için bebek, emzirme işlemi sırasında çok çabuk yorulup, memeyi bırakabilir. Bu nedenle ara ara bebeğe uyarı verilmeli ve meme sıvazlanarak bebeğin uyumasına engel olunmalıdır. Emzirme süresi en az 10-15 dakika aralığında olmalı, bebeğin bu aralıkta uyumasına fırsat verilmemelidir. Bebek emerken ara sıra 5-10 saniye kadar dinlenebilir, bunda bir sorun yoktur, önemli olan nokta bebeğin gereken sürede ve yeterli derecede besini almasıdır.

  • İkinci memeye geçerken ara verin! Emzirmek için ikinci memeye geçmeden önce 15-20 dakika kadar ara verin, bebeğin gazını çıkarmasında yardımcı olun. Bebeğinizin altını değiştirip, yediğini biraz sindirmesi için ona zaman tanıyın.

  • Bebeğiniz huzurla ve rahatlıkla uyusun! İlk memeden diğerine geçiş sürecinde bebeğin emme ve bakımı için gerekli süreyi ayırmak ve de bu süreyi etkin bir şekilde değerlendirmek bebeğiniz için çok faydalı olacaktır. Bebeğiniz iyi beslenmiş ve rahatlamış bir konumda olacağı için ikinci memeyi de emdikten sonra 1,5-2 saat gibi bir zaman dilimini verimli bir uykuyla geçirecektir.

  • Meme ucu bakımınıza önem verin! Meme ucunda kalan sütün kendiliğinden kurumasına izin verin, bu işlem göğüslerinizi rahatlatacaktır. Eğer vaktiniz yok ise nazikçe kurulayabilirsiniz.

Sürekli sızıntıyı engellemek için ise Nursicare kullanın!

Meme ucu çatlaklarına karşı iyileştirici özelliğe sahip Nursicare; bir meme ucu yarası bakım ürünüdür. Emzirme sonrası oluşan göğüs ucu yaralarında meydana gelen acı ve ağrıları ortadan kaldıran steril bir üründür. Kullanım öncesi temizleme ihtiyacı gerektirmeyen bu ürün 2 gün gibi kısa bir sürede hızla etkisini göstererek hassas bölgede iyileşme sağlar. Üstelik geniş hazneli yapısı sayesinde birden fazla kullanım için uygundur! Sizi tekrar tekrar meme ucu temizleme ve ürün değiştirme zahmetinden kurtarır.

Nursicare meme ucu yarası bakım ürünü; gösterdiği hızlı etki sayesinde anne ve bebeğin kısa sürede sağlığa kavuşmasının yanı sıra emzirmenin önündeki tüm engelleri kaldırarak sağlıklı yaşamların oluşumuna temel oluşturuyor.

Daha mutlu anneler ve daha sağlıklı bebekler için Nursicare’i deneyin J.

PolyMem Nursicare 2'li Şimdi Satın Al

PolyMem Nursicare 6'li Şimdi Satın Al


Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.