Kendinizi Anne Olmaya Hazırladınız Mı?

Hamilelik öncesi dönem, sağlıklı bir bebek sahibi olabilmek ve bu süreci rahat geçirebilmek için annenin kendini fiziksel ve psikolojik olarak hazırlaması gereken bir süreçtir. Döllenme ve döllenen yumurtanın rahmin iç tabakasına tutunması ile başlayan hamilelik sürecinde bebeğin organlarını oluşturan hücreler büyük bir hızla bölünerek çoğalır ve oluşturacakları organ sistemlerine göre farklılaşır.

Dolayısı ile hamileliğin bebeğin organlarının oluştuğu bu ilk dönemi çok önemlidir. Bu dönemin en sağlıklı şekilde geçirilebilmesi için anne adayı gebeliğin 2-3 ay öncesinden başlayarak 9 aylık gebelik dönemine hazırlanmalıdır.

Anne Olmaya Psikolojik Hazırlık

Hayatınıza farklı kapılar ve farklı yollar açtığınız bir döneme hazırlanıyorsunuz. Özellikle toplum ve kültür etkileri sebebiyle çok önemsenen de bir sürece başlıyorsunuz demek bu. Toplumdaki ve hayatınızdaki bu yeni role hazır hale gelmek için, eğitim ve psikolojik olarak hazır olmanız gerekli.  Hem bir bebeğin (ileride tabii ki bir çocuğun) ihtiyaç duyduğu bakım, eğitim ve psikolojik destek hakkında bilgi sahibi olmak hem de bir çocuğun gelişim özelliklerini bilmek gerekiyor hazır hissetmek için…

Bebek sahibi olmayı düşünen kadınlarda hamileliğe ve sonrasına ait kaygıların olması elbette gayet normaldir. Öncelikle bir bebek sahibi olmanın getireceği tüm sorumluluk düşünülür. “Bebeğime bakabilecek miyim?”, “Altını değiştirebilecek miyim?” “İyi bir anne olabilecek miyim?” “Acaba onu sağlıklı olarak yetiştirebilir miyim?” gibi sorularla başlayan endişeler, kimi zaman “Çocuğuma ideal koşullarda bir eğitim verebilecek ve onu topluma yararlı bir birey olarak yetiştirebilecek miyim?” boyutuna kadar uzanır. Çalışan ve kariyerine önem verenler, doğacak çocuğun bazen işinde yükselmesine engel oluşturabileceğini düşünebilir. Aynı şekilde anne onu bir bakıcıya emanet etmek zorunda kalabilir ve bunu istemeyebilir. Bunların dışında fiziğine ve dış görüntüsüne önem veren her kadının aklına kısmen de olsa gebeliğin vücudunda meydana getirebileceği deformasyonlar takılabilir. Bu gibi kaygılar gayet doğal ve insancıldır. Ancak gebeliğe hazır olmak demek, bebek için katlanılması gereken fedakârlıkları kabul etmekten geçer.

Anne Olmaya Fiziksel Hazırlık 

  • Hamile kalmadan önce doktorunuza görünün. Çünkü bu hamilelikle başlayan bir süreç değildir, daha öncesinden de hazırlık gerektiren bir süreçtir. Kadın doğum doktoru ile görüşülmeli ve takip düzenli aralıklarla devam etmelidir.
  • Doğuştan bazı sakatlıklara yol açabilen kızamıkçık veya suçiçeği gibi enfeksiyonlar gebelik öncesi araştırılmalı, eğer bağışıklık yoksa mutlaka aşı olunmalıdır.  
  • Riskli gebeliğe ve zor doğuma neden olabilen obezite yine bu dönemde tespit edilmeli ve anne adaylarının ideal kiloya düşmeleri sağlandıktan sonra gebe kalmaları önerilerek riskler en aza indirgenmelidir.
Hamilelik Sonrası Psikolojik ve Fiziksel Rahatlık Sağlamak İçin Tüyolar…

Hamile Masajı

Hamilelik ile birlikte omurgaya binen yükün artması, omurga ve ona bağlı kaslarda gerilimler oluşmasına yol açar. Hamile masajı özellikle boyun, baş ve sırt bölgesinde oluşan gerginliklerin giderilmesinde etkilidir. Pelvik bölge üzerinde uygulanan hafif dokunuşlar doğuma yaklaşırken bedeninizin ihtiyaç duyduğu esnekliği kazanmanıza yardımcı olur. Dolaşım bozuklarının sebep olduğu siyatik, ödem ağrıları ve krampların giderilmesi, bedenin canlandırılmasını içermektedir.

Hamile Yogası Hamilelik süresince düzenli yapılan yoga uygulaması ile fiziksel kondisyon korunur, duruş bozuklukları en aza indirilir, solunum ve dolaşım sistemi güçlenir. Vajinal kaslar rahatladığı için doğum kolaylaşır. Karın kaslarının ve omurgadaki değişikliklerin yeniden yapılandırılması sağlanır. Doğum esnasında da anne, nefesini kullanarak kendini daha sakin kılar ve bedenini çok daha rahat bırakabilmesinden dolayı hem anne, hem bebek için sağlıklı bir doğum gerçekleşir.


Konu ile alakalı etiketler

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.