Meme Ucu Çatlakları Nedir? Niçin Oluşur?

Birçok anne maalesef ki meme ucu çatlağından dolayı sıkıntı yaşıyor. Peki, nedir bu meme ucu çatlakları ve ne zaman oluşur?

Meme ucu çatlakları genellikle bebeğin emmeye başladığı andan itibaren görülen ve emmeye devam ettiği süre boyunca da devam eden bir durumdur. Meme ucu çatlakları, meme başının çevresinde enine veya meme başını kapsayan küçük alan boyunca ortaya çıkar.  Oluşan acı ve ağrının verdiği rahatsızlık öyle bir boyuta ulaşabilir ki, anne bebeğini emzirmekten kaçınabilir. Bu da bebeğin anne sütünden mahrum kalmasına neden olur.

Meme Ucu Çatlak ve Yarıklarının Sebebi Nedir?

Meme ucu çatlaklarının oluşma başlıca sebepleri arasında yanlış emzirme tekniklerinin kullanılmasını gösterebiliriz. Doğumu yeni atlatan annelerin yaklaşık 5’i bebeğin emme pozisyonunu iyi ayarlayamadıkları için ve hatalı emzirme teknikleri kullandıkları için meme ucu çatlakları ile meme ucu yarıkları oluşuyor.

Bebek annesini emerken meme ucu etrafındaki kahverengi halkayı tam olarak kavrayamaz ve meme başından emmeye çalışırsa meme başı zarar görmeye başlar. Bu hatalı emzirme yöntemi devam ederse; meme başında ağrı meydana gelir, durum daha da ilerleyerek meme ucu çatlaklarına ve yarıklarına dönüşmeye başalar. Meme ucu çatlaklarına sebebiyet veren bir diğer önemli durum ise meme başının kurumasından kaynaklanır. Emzirme döneminde bebeğin sürekli meme emmesinden dolayı ortaya çıkan ıslaklık, nem ve sıcaklık sonucu göğüs uçları kurur. Bu durumda da meme uçlarında çatlaklar, yarıklar ve sızlamalar baş gösterir.

Meme ucunun çatlaması ile oluşan sorun sadece ağrı ve sızılar değildir elbette. Başka bir önemli sorun, oluşan çatlaklardan mikropların kolayca içeri girerek memenin iltihaplanmasına yol açmasıdır. Ayrıca meme ucu çatlakları, emzirmenin ağrılı olmasına, bu da annenin yeteri kadar süt verememesine ve sonuçta memelerde süt birikmesine neden olur.

Bebek anne ile duygusal bağı emzirme döneminde kurduğu için;  bebeğin yeteri kadar anne sütü ile beslenememesi anne ve bebek arasında kurulan duygusal bağa da zarar verebilir. Böylece, bebeklerin anne sütü aldıkları dönem kısalmış, yeteri kadar emzirememekten dolayı anne sütü azalmış olur.

Peki, meme ucu çatlakları oluştu? Anne bebeğini asla sütten kesmek istemiyor, fakat göğsünün acısına da dayanamıyor? İşte anneler o zaman çaresizce meme ucu yarasına iyi gelecek kremler ve merhemler kullanmaya başlıyor. Onların da hiçbir şekilde tedavi etmediğini görünce alternatif çözümler üretmeye çalışıyorlar. Silikon meme uçlarını deniyorlar ama onlarda maalesef bebeğe emme sürecinde çok fazla hava yutturdukları için, gaz yapıyorlar, huzursuz günler ve uykusuz geceler başlıyor.

polymem nursicare 2'lıpolymem nursicare 6'lı


Ama Bizim Bir Önerimiz Var?

Nursicare! Meme ucu yarası bakım ürünü… Nursicare emzirme sonrası göğüs ucu yaralarında doku hassasiyeti olan, çatlak, yaralı ve ağrılı vakalar için uygun olan acı ve ağrı sorununu ortadan kaldıran steril ağrı kesici ped.  Emzirmeden önce asla temizlenmesi gerekmiyor. 2 gün içerisinde fayda sağladığını görmeye başlıyorsunuz. Üstelik tekrar kullanıma da uygun! Ped, sıvı ile dolana kadar ürünü tekrar tekrar kullanabiliyorsunuz.

Sonuç ise canı yanmayan mutlu anneler ve anne sütünden mahrum kalmayan sağlıkla büyüyen bebekler!


Nursicare! Meme ucu yarası bakım ürününü,

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN: https://www.bermed.com.tr/magazaGüncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.