Menisküs Nedir? Menisküs Yırtılmaları ve Tedavisi

Menisküsler diz eklemlerinde yer alan C şekline sahip kıkırdağımsı yapılardır ve diz eklemini oluşturan iki ana kemiğin arasında yer alırlar. Her dizde ikişer tane bulunup iç ve dış menisküs diye adlandırılırlar. Peki, ne işe yararlar? İki kemik arasına yerleşen menisküsler bir conta gibi görev yaparak eklem kıkırdağını anormal yüklemelerden korurlar.

Menisküs Yırtıkları Nasıl Oluşur?

Gençlerde, menisküsün yırtılması için çok ciddi bir travma gerekir. Bu genellikle sabit ayak üzerinde dönme hareketi sırasında oluşur. Futbol, basketbol, kayak gibi sporlarda oluşan yırtıklar buna örnektir. Tabii ki ilerleyen yaşlarda menisküsler aşınarak esnekliklerini kaybettikleri zaman çok daha küçük hareketler ve takılıp düşmeler de yırtılmalarına sebep olabilir.

Menisküs Yırtılması Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

  • Ani bir ağrı
  • Batma ya da yırtılma hissi
  • Yırtılan menisküsün hangisi olduğuna bağlı olarak dizin iç ya da dış kısmında belirgin bir ağrı
  • Sıvı ve kan toplanmasına bağlı şişlik
  • Topallama

Gençlerde menisküs yırtıklarının tedavisi çoğunlukla cerrahidir çünkü menisküslerin kendiliğinden iyileşme yeteneği yoktur. Belirgin yakınmaları olan hastalarda cerrahi müdahale ile menisküs yırtığı onarılmaya çalışılır, eğer yırtık onarıma uygun değilse yırtık olan kısım çıkartılır.

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.