Sporcularda Çok Sık Karşılaşılan 5 Sakatlık

İster profesyonel olun, ister amatör sporcu, spor ve egzersiz esnasında çeşitli sakatlıklar/yaralanmalar yaşayabilirsiniz. Bu yaralanmalardan bazılarının tedavisi tahmin ettiğinizden daha zor ve uzun süreli olabilir.


Spor Yaralanması Nedir?

Bir sportif faaliyet esnasında, vücudun tamamının veya bir bölümünün, dokuların karşılaşamayacağı bir dirençle karşılaşması sonucu, dokuların dayanıklılık sınırının aşılmasıyla ortaya çıkan hasarlara spor yaralanmaları denir.


Bununla birlikte günlük etkinlikler sırasında oluşabilecek bazı yaralanmalar da oluşma mekanizması olarak sportif zorlanmalara benzediği için, bu tür yaralanmalar da spor yaralanmaları olarak değerlendirilebilir.


Eğer yakın rakip mücadelesi içeren bir sporla ilgileniyorsanız, spor salonunda aktif zaman geçiriyorsanız veya eklemlerinizi zorlayan bir aktivite ile uğraşıyorsanız her an sakatlanma riski ile karşı karşıya olabilirsiniz.

İşte çok sık karşılaşılan 5 spor yaralanması:

  • Adale ve tendon sakatlıkları
  • Kıkırdak yaralanmaları
  • Bağ yaralanmaları
  • Menisküs yırtıkları
  • Burkulmalar


Adale ve Tendon Sakatlıkları

Özellikle 40 yaş üstü insanlarda veya spora bir süre ara verip sonrasında tekrar başlayan kişilerde ortaya çıkma sıklığı ve riski oldukça yüksektir. Bu sakatlıkların başında aşil tendonunun kopması yer alır.


Kıkırdak Yaralanmaları: 

Vücudumuzda bulunan kıkırdaklar eklem sıvısından beslenen dokulardır. Vücut dengesine uygun olmayan sporu yapan kişilerde sık karşılaşılan bir sakatlanmadır. Belirtilerinde ağrı olmadığı için tanı konması gecikebilmektedir.

Bağ Yaralanmaları: 

Vücudumuzdaki büyük eklemler ve özellikle çok sık yaralanan diz bölgesi bağ yaralanmalarının görüldüğü yerlerdir. Özellikle diz ekleminde meydana gelen ön çapraz bağ yırtığı sık karşılaşılan spor yaralanmalarındandır. Bu yaralanmada ameliyatla doku nakli gerekmektedir.


Menisküs Yırtıkları:

Menisküs kıkırdak yapısına sahip bir dokudur. Diz eklemi içerisinde yer alır ve eklem yüzeylerinin birbirleriyle uyumunu sağlamaktadır. Gençlerde, spor esnasında bu bölgede meydana gelen yırtıklara travmatik yırtıklar denmektedir. 40 yaş üzerinde ise bu bölgede spor haricinde de yırtıklar meydana gelebilmektedir.


Burkulmalar: 

Özellikle ayak bileği bölgesinde sık meydana gelir. Ayak bileğinde çok sık burkulma yaşanırsa diğer dokular da zarar görmeye başlayabilir.


Bu bilgiler hususunda, düzenli olarak spor aktivitelerinde bulunanları ilgilendirecek  bir haberimiz var! SportsWrap; spor yaralanma/sakatlanmalarını iyileştirmek için var!

SportsWrap Online Satışta!

Kolay kullanımı sayesinde yumuşak dokuyu rahatlıkla kavrayan Sportswrap Polymem örtüleri, hasarlı bölgede oluşan ağrı reseptörlerini engelleyerek ağrıyı dindirir.


Non sterildir. Travma, kas gerilmeleri, burkulma vb. vakalarda ekimoz ve ağrı üzerindeki olumlu etkisi ayrıca antiinflamatuar özelliğinden faydalanılmak üzere tasarlanmış ürünlerdir. Yapılan testlerde görüldüğü üzere Sportswrap, Polymem örtüleri ağrı reseptörlerini engelleyerek ağrıyı dindirmektedir.


Sakatlıklarla kolayca başa çıkabilmek, bir sonrakini önlemek için tıklayın ve ürüne ulaşın; www.bermed.com.tr

 

 

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.