Sporcuların Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Spor yaparak hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam etmek istiyorsanız, vücudunuzun dayanıklılığını ve enerjisini arttırmak için doğru beslenmeniz gerekmektedir. Bir vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerden oluşan düzenli bir plan, spor yaptığımız zamanlarda hem kas yapımının sağlanması hem de harcanan enerjinin yeniden yerine konmasını sağlar.

Spor Yaparken Düzenli Ve Uygun Beslenmenin Size Faydaları Nedir?

  • Yaptığının spordan daha yüksek performans alırsınız.
  • İncinme ve sakatlık risklerini azaltabilirsiniz.
  • Spor sonrası vücut daha az yorgunluk hisseder.

Vücuda Enerji Alımı Karbonhidratla Sağlanır…

Spor ya da antrenman öncesi en önemli adım vücuda karbonhidrat alımıdır. Karbonhidratlar, sindirimi gerçekleştiğinde glukoza dönüşerek vücudun çabucak kullanabileceği enerjiyi sağlar. Dolayısıyla antrenmana başlarken enerjinizin tam olması önemlidir. Antrenman yaparken karbonhidrat tüketmeyen sporcu, yakıtı olmayan bir araca benzetilebilir. Düzenli antrenman yapanlar, kilo başına 3,5 - 4 gram karbonhidrat almalı. Yani, ortalama 70 kilo ağırlığında olan bir birey, 245-280 gr. karbonhidrata ihtiyaç duyar. Kaslardaki glikojen depoları ne kadar doluysa, vücut o kadar süre dirençli olur, bitkinlik ve halsizlik hissetmez.

Ekmek, pirinç, bulgur, makarna, kabuğuyla birlikte patates, fasulye iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Ekmek tüketiminde tam buğday ekmeği, pirinçte de esmer pirinç tüketimi tercih edilmelidir.

Protein Kas Yapımını Sağlar…

Protein alımı gerek sağlık gerekse fiziksel etkinlik açısından önemlidir. Proteinlerin temel görevi; büyüme ve gelişme, doku yapımı ve onarımı, kan proteini olan hemoglobin ile vücut çalışmasında görev alan enzimler ve hormonların yapımı olarak özetlenebilir. Proteinler Karbon, Hidrojen ve Oksijen ana elementlerinden oluşan ve Kükürt, Fosfor ve Azot taşıyabilen yapılardır. Bu yapılar uzun açlık süresinde en son olarak parçalanır ve enerji verir. Proteinler temel yapıcı ve onarıcı maddeler olarak, canlıların en çok ihtiyaç duyduğu yapılardır. Karbonhidrat tüketiminin yanına protein de eklerseniz, direnç, dayanıklılık ve yağsız vücut kas kitlesinin arttığını göreceksiniz. Özellikle vücut geliştirme yapanların protein açısından zengin beslenmeleri gerekir. Kilo başına 1,5 gr. protein yeterlidir. Yani 70 kilodaki erkekler 105 gr. protein almalı. Gereğinden fazla tüketilen proteinin vücutta yağ olarak depolandığını da unutmamak gerekir.

Yulaf

Spor aktiviteniz sırasında kaslarınızı çalıştırmak istiyorsanız, karbonhidratlar en yakın arkadaşlarınız. Karbonhidratlar vücudumuza glikoz sağladıkları için kasların akaryakıtı gibi bir görev üstleniyorlar. Fakat tüm karbonhidratlar eşit etki göstermiyorlar.  Yavaş sindirilen gruptakiler kan şekerinin dengesini koruyarak enerjinizi yüksek tutauyorlar. Yulaf buna en iyi örneklerden biri… İçinde Beta Glukan isimli suda çözünebilen bir lif bulunuyor. Ve bu lif, yavaş sindirildiği için antrenman sırasında kan şekerinizi kontrol etmenize yardımcı oluyor.

Bol Sıvı Alımı Önemlidir

Fiziksel egzersiz vücudun ısınmasına neden olur ve vücut buna bağlı olarak terleyerek kendini soğutmaya çalışır. Terleme de su ve tuz kaybına neden olur. Dolayısıyla terleme miktarınız ne kadar fazla ise o oranda fazla sıvı almanız gerekir.

Antrenman öncesinde, sırasında ve sonrasında vücutta su kaybını önlemek için başta su olmak üzere, sporcu içecekleri tüketilebilir.

Bu Kadar Antrenman Yaparken Bazı Aksilikler De Elbet Olabilir!

Günlük spor rutinin bugün acılı mı geçti? Nedeni ayak burkulması mı? Endişelenme, SportsWrap desteğiyle ağrıdan kurtulabilir, spor yapmaya güvenle devam edebilirsin. Polymem ürünü olan SportsWrap yaralı bölgeye yerleştirildiğinde, uzuvları ve eklem dokularını destekler, yumuşak dokusu ile sararak yeniden sakatlanmaları önler.

SportsWrap Polymem örtüleri, ağrı reseptörlerini engelleyerek ağrıyı dindirir, uzuvları ve eklem dokularını destekler. İçeriğindeki etken maddeler sayesinde kan akışını destekler ve yeniden sakatlanmaları önler. Vücutta oluşan burkulma, kas gerilmeleri vb. durumlarda oluşan ağrılardan ilaçsız bir şekilde kurtulmanızı sağlar.

Spor aktivitelerinizde engellere takılmamak için Sportswrap’le tanışın: https://www.bermed.com.tr/magaza
Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.