Sporu Hayatımıza Almanın 5 Yolu

Günlük yaşam, planlarımız, ertelediklerimiz, çocuklar, stres, iş, yoğunluk, projeler derken spor ertelediğimiz onca güzel planımızdan biri olarak yapamadıklarımız arasında yerini alıyor. Bunun önüne nasıl geçilir sorusunu ise neredeyse her mecrada görür olduk. Bu soruya herkes kişesel olarak cevap verebileceği gibi genel geçer cevaplar da verebiliriz. Gelin bu genel geçer cevaplar üzerinden gidelim ve hep beraber iş yükümüzü daha da fazlalaştırmadan, çok zaman ayırmadan düzenli sporu hayatımıza nasıl sokarız ona bakalım.

1. Spor İçin Yarım Saatten Fazla Zaman Ayırmamak 

Spor yapamamamızın temel sebeplerinden biri, ona ayıracak zamanımızın olmaması. Zaten çok yoğunuz; iş, trafik, özel hayat derken bir de spor için saatler harcayamayız. Spor salonuna git, spor yap, duş al, dön derken en az 2 saati spora vermemiz gerekir. Bunu hegün değil haftanın belli günleri bile yapsak spor salonlarına yaptığımız yıllık üyeliğin maksimum bir ayını kullanırız. Bu şekilde yapmak yerine çıkarsak spor salonlarını aradan! Evde, parkta, bahçede spor yapmanın yollarını bulsak! Pilatesten yogaya, koşudan zumbaya kadar çok fazla alternatif yaratabiliriz. Spor salonlarına ulaşmak için ayıracağımız zamanı ortadan kaldırdığımıza göre salt spor için günlük ya da haftanın belli günlerinde spor için yarım saat ayırmak çok da zor olmayacaktır.

2. Yarım Saat Daha Erken Kalkmak ya da Geç Yatmak  

Tamam ama ayıracak yarım saat bile yok mu? O zaman, bunun için ayrıca zaman yaratabiliriz belki. Biraz uyku düzenimizde değişiklikler yaparak daha sağlıklı ve dinç yaşama adım atabiliriz. Günde yarım saat daha az uyumaktan kimseye zarar gelmez. Tabii deliler gibi yoğun değilseniz ve günde uyumak için yalnızca 4-5 saatiniz yoksa. 😊 Sabah erken kalkmak zor geliyorsa akşam biraz daha geç yatarak dengeleyebilirsiniz kendinizi.

3. Yaparken En Çok Eğleneceğiniz Sporu Keşfetmek 

Her spor herkese göre değildir. Size en iyi gelen sporu seçmelisiniz. Bunu keşfetmek için de deneme yanılma yoluna gidebilirsiniz. İlk ayınızı doğru sporu bulmak için ayırın. Biliyorsunuz artık birçok spor dalının online derslerle hem nasıl yapıldığı anlatılıyor hem de gösteriliyor. Ayrıca bu dallarla ilgili bilgi edinebileceğiniz birçok kaynak ve uygulama var. Okuyarak, izleyerek, deneyerek sizi en çok rahatlatan, pozitif ve dinç hissetiren sporu bulduğunuzda işe koyulabilirsiniz.

4. Zinciri Kırmamak

Artık başladınız. Motivasyonunuz yerinde. Bir süre böyle devam edecek ama motivasyon bu durduğu yerde durmaz ki sürekli bir iniş çıkış halindedir. Bu durum sizi, sizde hala alışkanlığa dönüşmemiş olan spor faaliyetlerinizden soğutup vazgeçirmeyi deneyecek. İşte tam bu noktada bir öğrenme tekniği olan “zinciri kırma” kuralını uygulayabiliriz. Bir tablo oluşturun ve spor yaprığınız her gün için bir çentik atın. Hedefiniz çentiksiz bir günün geçmemesi. Spor planınızı hafta 3 gün şeklinde yaptıysanız. Tablonuzu da o şekilde tasarlayın ve zinciri kırmamaya çalışın. Bu işe yarayacaktır.

5. Çevrenizi Teşvik Etmek

Artık zincirlerinizi kırdınız. Düzenli spor yapmaktasınız. Hala vazgeçme eğiliminiz olabilir. Bunun önüne geçmenin bir yolu da yaptığınız değişiklikten çevrenizi haberdar etmek, bunu nasıl başardığınızı anlatmak ve onları da teşvik etmektir. Böylece, yaptığınız eylemi meşru kılmış olacaksınız. İnsanları yapmaya teşvik ettiğiniz ve bununla ilgili takdir topladığınız bir eylemden öyle kolayca vazgeçemezsiniz öyle değil mi? 😊


Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Bu süreçte başınıza gelme ihtimali olan spor yaralanmaları ve kazalarını es geçemeyiz. Spor yaparken yaptığınız alana ve güvenliğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Çevrenizin spor yapmak için güvenli olduğundan emin olun. Zemin kontrollerini yapın. Kıyafet seçimi de bu konuda önemlidir.

Eğer spor konusunda daha önce bir deneyiminiz yoksa bir bilene danışmayı ihmal etmeyin.

Spor kazaları başınıza geldiği takdirde ise size önerebileceğimiz etkisi tıbbi olarak kanıtlanmış bir ürün ürün var; Sportswap! Gerilme, burkulma ve sakatlıklarda etkili Sportwrap kısa süre içerisinde sakatlanan bölgedeki ödemi, morarmayı ve ağrıyı yok eder ve iyileşme sürecini başlatır.

Spor esnasında karşılaştığınız sakatlanmalarda, artık ağrı sızı çekmeden iyileşeceksiniz!

Ürüne ulaşmak için tıklayınız; www.bermed.com.tr/magaza

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.