Stres Kırığı Nedir? Belirtisi ve Tedavisi...

Kavramın adı size biraz farklı gelmiş olabilir. Ama içerisinde kırık kelimesi geçmesine rağmen bahsedilen şey tam olarak bir kırık değildir.  Elbette anatomik yapımız gereği her bölgenin yük taşıma sırasında farklı işlevleri vardır. Her bölge yürüyüş sırasında belli miktarda yük taşır. Ayağın anatomik yapısının zorlandığı durumlarda yanlış yerlere fazla miktarda yük binmesine sebep olur. Bu durum kemiğin basınç altında kalmasına yol açar. Basınç artışı silindirik yapıya sahip olan tarak kemikleri ve kaval kemiğinde kemik iliğinin ödem yapmasına sebep olur. Ödem ilerledikçe kemiğin içindeki basıncı arttırır. Bu basınç kişi tarafından ağrı olarak hissedilir.

Yapılan araştırmalar stres kırığının daha çok enerji gerektiren sporlar yapan kişilerde olduğunu göstermektedir. Basketbol, uzun mesafe koşular, tenis ve atletizm bunlara örnek gösterilebilir. Bunun sebebi zemine ayak çarpma olayının sık tekrarlanmasının bu alanlarda yüksek olmasıdır.

Stres Kırığına Ne Neden Olur?

Stres kırığının oluşmasında en önemli faktör yüksek şoka sebep olan zeminlerdeki sportif faaliyetlerdir. Uygun olmayan aniden yüklenilen antrenman programları, düztaban olması, osteoporoz, yanlış ayakkabı ile spor yapma, aşırı spor aktiviteleri, yıpranmış ve sert ayakkabılar kullanmak yine stres kırığını oluşturan faktörler olarak sıralanabilir.

Stres Kırığı Belirtileri Nelerdir?

Kırığın olduğu bölgede dokunmada hassasiyet,

Ayağın tepesinde veya ayak bileğinin dış tarafında şişlik,

Yavaş yavaş gelişen ve vücuda ağırlık yükleyen aktivitelerde artan ve dinlenince azalan ağrı,

İleri vakalarda dinlenme halinde bile ağrı,

Bazen bölgesel morluklar...

Stres Kırığı Şüphesi, Tedavisi ve Alınması Gereken Önlemler

Eğer stres kırığından şüpheleniyorsanız;

Kesinlikle istirahat edilmeli ve yapılan aktiviteler durdurulmalıdır, ağrıya sebep olacak hareketlerden kaçınılmalıdır, günlük birkaç kez buz uygulanmalıdır, ayak kalp seviyesinin üstünde tutulmalıdır. 

Stres Kırığı Tedavisi

Stres kırığında en önemli tedavi parametresi hastanın yüke yol açan faktörü ortadan kaldırmasıdır. Öncelikle yapılması gereken doğru ayakkabı seçilmesi ve tedavinin ilk üç haftasında bol istirahat edilmesidir. Ayağın üstüne kesinlikle yük verilmemesi gerekir. Ardından üç ve altı hafta arası hafif yük verilir. Bu yol ile ulaşılmaya çalışılan amaç hastanın yanlış yük vermekten kaynaklanan kemik içi basıncını azaltmaktır. Bu dönemde uygulanan fizik tedavi ve rehabilitasyon ile ayağın adale gücünün normal kalması ve ayakta artan ödemin azaltılması için çaba sarf edilir. Stres kırığı olan bölgeye alçı uygulanabilir. Hasta kesinlikle koruyucu ve yumuşak fit ayakkabılar kullanmalıdır. Stres kırığının tanısı koyulurken MRI en etkili yöntemdir. İyileşme olup olmadığı takip edilirken mutlaka MRI temel alınacaktır.

Stres Kırığı İçin Alınması Gereken Önlemler

Uygun spor ayakkabı ve ekipman ile spor yapılmalıdır.

Spor yaparken yoğunluk aşamalı olarak arttırılmalıdır.

Spor yaparken gerdirme ve esneme hareketleri mutlaka yapılmalıdır.

Kemik sağlığı için kalsiyum ve C vitamini yönünden zengin yiyecekler tüketilmeli ve düzenli beslenmelidir.

Eğer spor yaparken ağrı ve şişme tekrar olursa yapılan aktivite durdurulmalı ve istirahate geçilmelidir.

Stres kırığı riskini azaltan alternatif sporlar yapılmalıdır. Örneğin; yüzme ve bisiklet sürme.

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.