Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit) Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Nedir?

Tenisçi dirseği nedir? Tenisçi dirseği bir kolun aşırı kullanımından kaynaklanan raket kullanılan sporlarla uğraşan kişilerde sık görülen ağrılı bir rahatsızlıktır. Tabii ki el bileği ile zorlayıcı ve sürekli hareketler yapan insanlarda da görülebilir.  Gündelik hayatta da sık kullanılan bir bölge olmasından kaynaklı olarak zararın iyileşmesi zor ve süreç alıcıdır. Tekrarlanma olasılığı yüksektir. Dirsekte yer alan el bileği ve parmakları yukarı kaldıran adalelerin zedelenmesi sonucunda oluşan tenisçi dirseğinin ilk belirtileri dirsekte görülen hafif olan ama giderek artan ağrılardır.

Tenisçi Dirseği Kimlerde Görülür?

 30 ile 50 yaş arasında daha sık görülen bu rahatsızlık raketle yapılan sporlarla uğraşan profesyonel ya da amatör sporcuların yanı sıra ofis çalışanları ve ev hanımları arasında da sık görülen bir rahatsızlıktır. Hastalığın teşhisinin ardından inflamasyonu azaltmak amacıyla ağrı kesici ve germe-kuvvetlendirme egzersizleri gibi yöntemlere başvurulabilir. Böylelikle ağrı olan bölgedeki gerginliğin azaltılması hedeflenir.

Olup Olmadığını Nasıl Anlarız? 

Bir kolunuzu ve parmaklarınızı düz tutarak, diğer elinizle bu elin parmaklarını yumruk içine alır gibi kavrayın. Sonrasında ise parmaklarınızı açmaya çalışın. Bu, dirseklerinizdeki tendonların baskısını artıracağından eğer tenisçi dirseğiniz varsa bir ağrı hissedeceksiniz. Eğer tenisçi dirseğinden şüpheleniyorsanız bu hareket size fikir verebilir. Tabii mutlaka bir doktora danışmanızda fayda var.

Tenisçi Dirseği Tedavisi ve Yöntemleri Nelerdir? 

Egzersizler: Tendon boyunu artıracak egzersiz uygulamaları aynı zamanda o bölgedeki kasları güçlendireceğinden faydalı olacaktır. Fakat belirtmek gerekir ki tenisçi dirseği tedavileri gerçekten zaman alır ve hastaların sabırlı olması gerekir.

Bitkisel Tedavi Yöntemi: Tabii ki evde kendi bitkisel tedavinizi planlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler; nane yağı, karabaş otu yağı, kantaron yağı, hardal yağı, keklik üzümü yağı... Bu malzemeleri karıştırarak bölgeye masaj yardımıyla uyguladıktan sonra bölgeyi bir bandajla sarabilirsiniz. Bununla birlikte yukarıda bahsettiğimiz egzersizler ile birlikte yapmanız süreci hızlandıracaktır. 

Kortizon Enjeksiyonu: Kortizol, vücudumuzda bulunan bir hormon olup böbrek üstü bezlerinden salgılanır. Diğer uygulamaların başarılı olmadığı durumlarda ya da doktor kontrolünde uygulanmasının gerekli görüldüğü durumlarda birçok hastalıkta kullanılan ve bunun sentetik formu olan kortizon, içerideki inflamasyonu (enflamasyon ya da yangı olarak da adlandırılır) azaltıcı özelliğe sahip olduğundan tercih edilmektedir.

PRP uygulaması: Plateletten zengin plazma (Platelet Rich Plazma)  olarak açabileceğimiz PRP, son dönemlerin en gözde uygulamalarından biri... PRP birçok alanda uygulanmakta ve PRP’nin zarar görmüş dokudaki iyileşmeyi desteklediği düşünülmektedir.  Kas ve tendon yaralanmalarının tedavisinde de günümüzde sıklıkla uygulanan PRP tedavisi, tenisçi dirseği rahatsızlığında da alternatif bir tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkmakta. PRP yöntemi, kişinin kanı alınıp santrifüj ile kanındaki onarıcı hücrelerin (trombosit-platelet) ayrıştırılarak ve zenginleştirilerek tekrar ağrılı bölgeye iğne ile uygulanmasıdır.  Bu şekilde o bölgenin vücudun kendi onarıcı kan hücreleri (ki bu hücreler yapısında büyüme faktörleri barındırır) ile iyileştirilmesi sağlanır.

Radyofrekans Yöntemi ile Fizik Tedavi: Dirsek kenarına gönderilen radyo dalgaları ile ağrı olan bölgedeki kan oranı artırılarak iyileşmenin hızlanması ve ağrının ortadan kalkması sağlanır.

Cerrahi Uygulama: Tüm yöntemler denendikten sonra 6 ayı geçen ve sonuç alınamayan durumlarda doktor tarafından cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Eğer sinir sıkışması gibi bir durum da tenisçi dirseğine eşlik ediyor ise o zaman da cerrahi bir operasyona ihtiyaç duyabilirsiniz.  Dünyada görülen vakalarda hastaların sadece ’una cerrahi müdahale gerektirmektedir.

Tenisçi Dirseği Bandajı/Bandı

Daha önce bahsettiğimiz gibi lateral epikondilit dediğimiz halk tarafından tenisçi dirseği olarak bilinen hastalıkta, hasta dirseğin dış kısmında (lateral kısmında) ağrı ve avı hissetmektedir. Uzun süreli ağrı hali ve önlem alınmaması durumu, travma olan bölgede kasların zedelenmesine sebep olabilir. Bandaj uygulamaları ön kolun etrafına sarılır ve en önemli amacı zedelenmiş olan bölgeye binen yükü azaltmaktır. Dirsek ve ön koldaki kaslara destek olmak amacıyla kullanılır. Bandajlama dirseğin yaklaşık olarak 10cm uzağında doktorunuzun size gösterdiği şekilde uygulanmalıdır bu sırada ön kol basıncının ayarlanması önemlidir. Bu sayede ağrılı bölgedeki gerilim azaltılabilir.

Bir Bandaj Ürünü Önerisi!

Sportswrap, profesyonel sporcular için tasarlanmış spor yaralanmaları sonrası kullanılmakta olan profesyonel bir sporcu ürünüdür. Spor yaralanmaları sonrası lateral epikondilit veya vb. spordan kaynaklanan yaralanmalarda karşımıza çıkan en önemli sorun inflamasyon ve ağrıdır. Ve bunu kontrol altına almak çok önemlidir. Sportswrap içerisindeki etken maddelerin ağrı kesici ve anti-inflamatuar özelliği sayesinde tedaviyi programlamanızda en büyük yardımcınız olacaktır. Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki, bu ürün kullanımı ile ağrı kesicilere daha az ihtiyaç duyulmakta ve travma bölgesindeki inflamasyon daha kolay ve hızlı azalmaktadır. Normal bir bandajdan çok daha fazlası için Sportswrap’ı tercih edebilirsiniz.

Satın almak için buraya tıklayabilir ya da www.bermed.com.tr ’yi ziyaret edebilirsiniz.

 

Sağlıklı günler dileriz...

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.