Topuk Dikeni Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Nasıl Olur?

Topuk dikeni en sık karşımıza çıkan rahatsızlıklardan biri… Daha çok 40 yaş ve üzerinde daha sık görülüyor. Topuk dikeni denildiği zaman akla ilk olarak kemikten kaynaklanan bir sıkıntı geliyor ama bu doğru değil. Ayak tabanında bulunan Plantar Fasia  (Özel bağ Dokusu) ayağımıza binen yükün %20 ‘ini soğurmaktadır. Ayak tabanımızı saran bu doku çok fazla zorlandığında zedelenir ve yırtıklar meydana gelir. 

Zedelenmeden dolayı oluşan doku iltihabı ve sertleşmeleri, bağın topuk kemiğine yapışık olması nedeniyle topuktan çıkan kemiksi bir görünüm sergiler.  

Topuk Dikeni tedavisi biraz zaman alan bir tedavi olabilir. Yapmamız gereken en temel şey, burada inflamasyon oluşumunu engellemek bu sayede ağrı ve acıyı azaltmaktır.

Aşağıda sizinle topuk dikeni tedavi yöntemlerini ve topuk dikeni tedavisinin nasıl olacağını paylaştık;

Nöral Terapi: 

Hastalıklarımızın ve geçmeyen ağrılarımızın temelinde otonom sinir sisteminde oluşan bio-elektriksel hasarlar yer almaktadır. Nöral terapi,  iyileşme için bedenin network ağına, uyarıcı ve düzenleyici etki edilmesi demektir. Bu yöntem bölgesindeki sinirsel ileti ağının seyreltilmiş lokal anestetik enjeksiyonları yoluyla düzenlenmesidir.

Proloterapi:

Hasarlı dokuya enjekte edilen ve özel bir içeriğe sahip olan Proliferant solisyon, ağrının kaynağı olan hasarlı bölgede vücudun tamirci hücrelerini aktif hale getirerek topuk dikeninin oluştuğu bölgeyi onarıyor. Sorunlu bölgeye hızla iyileştirici hücreler gelerek ayak kemiği tabanına yapışan kasların çekme gücü dengelenir.

Fizik Tedavi:

Plantar Fasianın esnekliğini artırmaya yönelik uygulamalardan oluşur. Ayak tabanına ultrason, soğutma, lazer ve germe gibi işlemlerle bu esneklik kazandırılmaya çalışılır. Topuk Dikeni probleminde ağrının ortadan kaldırılmasında en önemli etken ve en kolay yöntem hastaların evde yapacakları egzersiz programlarıdır. Bu topuk dikeni egzersizlerinin önde geleni germe-esnetme egzersizidir. Bu egzersizlerin ana teması ayağımız altında kısalmış olan Plantar Fasya tendonun eski esnekliğini geri kazanmasını sağlamaktır.

Topuk Dikeni Ameliyatı:

Her yolu deneyip geçiremediğiniz bir topuk dikeniniz varsa son çareniz ameliyat olabilir. Korkulacak bir işlem değildir ve çok basittir. Çok az Topuk Dikeni vakası ameliyat gerektirmektedir. Genellikle diğer yöntemler çözüm olacaktır.


Topuk dikeni ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, daha önce yayınladığımız blog yazımıza gitmek için https://www.bermed.com.tr/topuk-dikeni-nedir-neden-olur-ve-belirtileri-nedir linke tıklamanız yeterli!

İyi gelecek bir tavsiyemiz ise SportsWrap, üzerine tıklayıp inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. 


Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.