Topuk Dikeni Nedir? Görüntüsü Nasıldır? Tedavisi Nasıl Olur?

Topuk Dikeni diye adlandırılan durum, topuk kemiğine (kalkaneus) bağlı küçük kalsiyum birikintileridir aslında. Topuk dikeni, tespit edilmeden aylarca büyüyebilir, algılanamaz olabilir. Bununla birlikte topuk dikeni büyüdükçe topuğun yumuşak, yağlı dokusunu yok etmeye başlar.  Bu durumda attığınız her adımda acı ve batma hissi duyarsınız.

Topuk dikeni en sık karşımıza çıkan rahatsızlıklardan da biridir.  Daha çok 40 yaş ve üzeri kişilerde sık görülür. Topuk dikeni denildiği zaman akla ilk olarak kemikten kaynaklanan bir sıkıntı geliyor ama bu çok doğru değil. Ayak tabanında bulunan Plantar Fasia  (Özel Bağ Dokusu) ayağımıza binen yükün % ‘ini soğurmaktadır. Ayak tabanımızı saran bu doku çok fazla zorlandığında zedelenir ve yırtıklar meydana gelir. Çok sık karıştırılır ama Topuk Dikeni ve Plantar Fasciitis aynı şeyler değildir.

Topuk Dikeni Röntgen Görüntüsü

Plantar Fasciitisin zedelenmesinden dolayı oluşan doku iltihabı ve sertleşmeleri, bağın topuk kemiğine yapışık olması nedeniyle topuktan çıkan kemiksi bir görünüm sergiler. Topuk Dikeni tedavisi biraz zaman alan bir tedavi olabilir. Yapmamız gereken en temel şey, burada inflamasyon oluşumunu engellemek bu sayede ağrı ve acıyı azaltmaktır. Topuk Dikeni ve Plantar Fasciitisin oluşumu, tedavisi ve belirtileri hakkında daha detaylı bilgi almak için bir diğer yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İyi gelecek bir tavsiyemiz ise SportsWrap üzerine tıklayıp inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. 


Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.