Topuk Dikeni Nedir? Neden Olur Ve Belirtileri Nedir?

Aslında, “Topuk Dikeni” ve “Plantar Fasiit” çok sık birbirine karıştırılan iki farklı rahatsızlık. Bu iki ayrı rahatsızlığın farklarını ve tedavi yöntemlerini sizin için anlatıyoruz. 

Hadi başlayalım...

Ayaklarımız bedenimizin gönüllü taşıyıcıları olarak hayatımızı kolaylaştırmamıza yardımcı oluyor. İşte tam da bu yüzden onlara iyi bakmamız gerekiyor. Arada bir bu yükten onları arındırmamız ve dinlendirmemiz lazım. Aksi halde günümüzün ciddi can sıkan hastalıklarından birine sebep verebilirsiniz. Neye mi? Topuk Dikenine…

Topuk Dikeni Nedir?

Aslında, “Topuk Dikeni” ve “Plantar Fasiit” çok sık birbirine karıştırılan iki farklı rahatsızlık. Farklarını da kısaca şöyle açıklayabiliriz: “Plantar Fasiit”,  tipik olarak topuğun yakınında ve ayağın altında uzanan yumuşak dokunun inflamasyonudur. Ve bu bıçak batması gibi hissedilen bir ağrıya neden olur. “Topuk Dikeni”, topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyumun birikmesiyle oluşan kemiksi bir çıkıntıdır, genellikle 12- 13 mm’yi geçmez. Bu sert çıkıntı bir dikene benzediği için diken olarak adlandırılmış.

Birbirinden farklı olan bu iki rahatsızlığın tek ilişkisi Plantar Fasiit’in zaman içerisinde Topuk Dikeni’ne dönüşme riski taşımasıdır. Ama genellikle tedavi olmadan da belli bir süre sonra kendi içerisinde iyileşebilir fakat çok nadiren de olsa ameliyat gerektirebilir. Topuk Dikeni ise röntgende kolaylıkla tespit edilebilir. Bilinenin aksine topuk dikeni topuktaki ağrının yaygın bir sebebi değildir hatta 20 topuk dikeni olan hastanın genellikle sadece birinde ayak topuğunda ağrı görülür. Bu iki rahatsızlık halk arasında birbirine çok karıştırılır ve bir ayrım yapmadan ikisi de Topuk Dikeni olarak adlandırılır.

Topuk Dikeni Görüntüsü ve Plantar Fasiit Görüntüsü


  

Topuk Dikeni Neden Olur? 

Bireyin çok fazla kilolu olması, tabanı sert ayakkabılar kullanması, uzun süre ayakta kalmayı gerektiren işlerde çalışması ve uzun süre yürüyor olması Topuk Dikeni rahatsızlığına yol açabilir. Tedavi edilmez ise ilerleyen zamanlarda ayakta şişme, bazı kemik deformasyonları ve ayak bileğinde ağrı gibi başka sorunlarda listeye eklenebilir.

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Topuk Dikeni belirtileri, topuğun altında yanma, ağrı ve batma şikâyetleriyle ortaya çıkar.  Hissedilen bu ağrıdan dolayı yere basmak ve yürümek son derece acılı bir hal alır. Bu kronik bir ağrıdır. Özellikle sabah kalktığınız anda topuğunuzda bir ağrı hissedersiniz ama bu yoğun ağrı hareket ettikçe gün içinde biraz daha hafifleyebilir. Bu uzun süreli oturmalar sonrası birden ayağa kalkmalarda da yaşanabilir elbet. Yani eğer Topuk Dikeniniz varsa ilk adımların hep canınızı daha fazla yakacaktır.

Topuk Dikeni Tedavisi 

Topuk Dikeni tedavisi biraz zaman alan bir tedavi olabilir. Yapmamız gereken en temel şey, burada inflamasyon oluşumunu engellemek bu sayede ağrı ve acıyı azaltmaktır.

Topuk Dikeni Tedavi Yöntemleri: 

  • Nöral Terapi: Hastalıklarımızın ve geçmeyen ağrılarımızın temelinde otonom sinir sisteminde oluşan bio-elektriksel hasarlar yer almaktadır. Nöral terapi,  iyileşme için bedenin network ağına, uyarıcı ve düzenleyici etki edilmesi demektir. Bu yöntem bölgesindeki sinirsel ileti ağının seyreltilmiş lokal anestetik enjeksiyonları yoluyla düzenlenmesidir.
  • Proloterapi: Hasarlı dokuya enjekte edilen ve özel bir içeriğe sahip olan Proliferant solisyon, ağrının kaynağı olan hasarlı bölgede vücudun tamirci hücrelerini aktif hale getirerek topuk dikeninin oluştuğu bölgeyi onarıyor. Sorunlu bölgeye hızla iyileştirici hücreler gelerek ayak kemiği tabanına yapışan kasların çekme gücü dengelenir.
  • Fizik Tedavi: Plantar Fasianın esnekliğini artırmaya yönelik uygulamalardan oluşur. Ayak tabanına ultrason, soğutma, lazer ve germe gibi işlemlerle bu esneklik kazandırılmaya çalışılır. Topuk Dikeni probleminde ağrının ortadan kaldırılmasında en önemli etken ve en kolay yöntem hastaların evde yapacakları egzersiz programlarıdır. Bu topuk dikeni egzersizlerinin önde geleni germe-esnetme egzersizidir. Bu egzersizlerin ana teması ayağımız altında kısalmış olan Plantar Fasya tendonun eski esnekliğini geri kazanmasını sağlamaktır.


  • Topuk Dikeni Ameliyatı: Her yolu deneyip geçiremediğiniz bir topuk dikeniniz varsa son çareniz ameliyat olabilir. Korkulacak bir işlem değildir ve çok basittir. Çok az Topuk Dikeni vakası ameliyat gerektirmektedir. Genellikle diğer yöntemler çözüm olacaktır.

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

Masaj ve soğuk (buzlama) uygulama çoğu zaman gayet rahatlatıcıdır.  Ağrı kesici kremleri soğuk uygulama mesaj yöntemi ile uygulamakta rahatlamaya yardımcı olacaktır. Bu uygulama günde 3 – 4 defa tekrarlanırsa daha yararlı olabilir. 

Topuk Dikenine İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yöntemleri: 

Elbette konu yine geldi doğanın bize sunduğu mucizevi hediyelere… Mesela kekik! Eğer Topuk Dikeninden mustaripseniz ve acı çekiyorsanız bir kova sıcak suyun içerisine bir yemek kaşığı kadar kekik atıp biraz bekledikten sonra ayaklarınızı bu suda 30- 40dk dinlendirebilirsiniz. Bu biraz rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Bir diğer önerimiz de şu şekilde; Gece yatmadan önce bir litre sıcak su içerisine viks koyarak ayağınızı bu suda 25 – 35dk bekletin. Ayaklarınızı kurulamadan nemi orada tutacak bir araç ile ayağınızı sarın ve böyle uyuyun.

Topuk Dikeni / (Plantar Fasiit) İçin Altın Öneri: PolyMem 

Polymem, non sterildir. travma, kas gerilmeleri, burkulma vb. vakalarda ekimoz ve ağrı üzerindeki olumlu etkisi ayrıca antiinflamatuar özelliğinden faydanılmak üzere tasarlanmış ürünlerdir. Yapılan testlerde görüldüğü üzere PolyMem örtüleri ağrı reseptörlerini engelleyerek ağrıyı dindirmeye yardımcıdır.

Polymem ürünlerinin özelliği içerisinde yer alan etken maddelerden kaynaklıdır. Hasar bölgesindeki inflamasyonu azaltmaya yönelik maddeler vardır içerisinde. Polymem ürünleri aynı zamanda travma bölgesindeki dokuyu da nemli tutar. İçerisinde nişasta ko-polimerler, non toksik, non iyonik yüzey aktif ajanları sayesinde inflamasyonun azalmasında etkili rol oynar.  

Eğer Plantar Fasiit ağrılarından kaynaklanan bir rahatsızlığınız varsa PolyMem ürünleri sizin için son derece faydalı olacaktır. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi Plantar Fasiit tam da ayağın altında uzanan yumuşak dokunun inflamasyonudur. İnflamasyon ise Polymem ürünlerinin en etkin olduğu alandır. Üstelik ürünün kullanımı da çok kolay… Konuyla ilgili kaynak ve videoları aşağıda bulabilir ve satın alma linkine aşağıdan erişebilirsiniz.  


Satın Almak İçin Buraya Tıklayın!Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.