Yenidoğan Bebekleri Doğru Emzirme Yöntemleri

Anne sütü  yenidoğan bebeğin hem ilk gıdası hem de ilk aşısıdır. Bebeğin beslenmesi için en doğal ve en taze besin olan anne sütü temiz ve mikropsuzdur, kolay sindirilir. Emzirme, bebek ve anne arasındaki biyolojik ve duygusal bağın temelini oluşturur. Uzmanlara göre bebek, doğduktan yarım saat sonra başlamak üzere ilk 6 ay boyunca mutlaka emzirilmelidir.

Anneler bebeklerini emzirirken genellikle rahat oldukları pozisyonları seçerler. Fakat emzirme pozisyonlarında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu hususta kullanımı en doğru olan emzirme yöntemlerinden bahsedelim.

Doğru emzirme pozisyonları nelerdir?

 • Kucaklama Pozisyonu 

Bu yöntemde bebeğiniz kucağınızda yatar pozisyonda emer. Kucağınız beşik görevi görür. İlk olarak rahat bir koltuğa oturmalı ve sırtınızı bir yastıkla desteklemelisiniz. Ayaklarınızın altına alçak bir tabure, kucağınıza da bir yastık almalısınız. Bebeğinizin başı dirseğinizin iç kısmında durmalıdır. Yatay olarak kucağınıza yatırdığınız bebeğinizin başını hafif yukarıda tutmalısınız. Ayrıca bebeğinizin burnunun meme hizasında olmasına da dikkat etmelisiniz. Bebeğin memeyi kolayca alabilmesi için hafif öne eğilmelisiniz. Bu esnada emzirme başlangıcında, diğer kolunuzu memeyi bebeğe vermek için kullanabilirsiniz.

Bebekler ağızlarını memeye yaklaştırmak için boyun kaslarını kullanırlar. Bu nedenle zamanında doğan bebekler için bu pozisyon doğru bir seçim iken, kasları henüz gelişmemiş olan bebeklerde ise 1–1,5 ayı dolduğunda bu emzirme yöntemini kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Sezaryen doğum yapan annelerde ise dikişlerden dolayı göbek kısmına baskı yapmak ağrılara neden olabilir, bu sebeple ağrılar azaldığında bu emzirme yöntemini kullanmak daha doğru olur.

 • Ters Kucaklama Pozisyonu

Bu emzirme yöntemi kucaklama pozisyonu ile oldukça benzerdir. Aralarındaki tek fark; yatay pozisyonda yatan bebeğinizi diğer kolunuza yatırarak başını boşta kalan elinizle tutmanızdır. Bu emzirme yöntemi ile bebeğin başı daha çok desteklenir. Bebeğiniz küçükse ve de emme güçlüğü çekiyorsa bu yöntem onun daha sağlıklı emebilmesini sağlayacaktır.

 • Koltukaltı Emzirme Yöntemi

Diğer yöntemlerde olduğu gibi bu emzirme yönteminde de anne ilk olarak belini, kucağını ve ayaklarını rahat bir şekilde desteklemelidir. Bebek ayakları arkanızda, başı önünüzde kalacak şekilde koltuk altından geçirilerek yatırılır. Bebeğin altına yastık yerleştirmek kolaylık sağlayacaktır.  Kolunuzu yastığın üstünde tutarak elinizle bebeğin başını desteklemelisiniz. Bebeğin dudaklarını meme başınıza yaklaştırarak emme kolaylığı sağlamalısınız.

Sezaryen doğum yapan ve emme güçlüğü çeken bebekleri olan anneler için ideal emzirme yöntemlerinden birisidir. Aynı zamanda ikiz bebek sahibi olan anneler için de en doğru emzirme yöntemi budur.

 • Yatarak Emzirme Pozisyonu

Bu emzirme yönteminde bebek ve anne yatar pozisyonda olmalıdır. Bebeğinizle yüz yüze bakacak şekilde yatıyor olmanız gerekir. Bebeğin başı ve sırtı yastık ile desteklenmelidir. Bebeğin çenesi memeye önce değmelidir. Meme ucu bebeğin üst damağına gelecek şekilde hizalanmalıdır. Memenin koyu renkli kısmı bebek tarafından büyük ölçüde kavranabilmelidir.

Bu emzirme yöntemi özellikle sezaryen doğum yapan kadınlarda doğum sonrası hareket kısıtlaması yaşadıkları süreçte ve de herhangi bir hastalık nedeniyle hareket kısıtlaması yaşayan anneler için doğru bir yöntemdir.

Peki, yanlış emzirme yöntemleri uygulandığında ne gibi sorunlarla karşılaşılır?

 • Anne emzirirken ağrı çeker.
 • Memelerde tahriş oluşur.
 • Süt kanallarında tıkanma meydana gelir.
 • Memede iltihap oluşur.
 • Bebekler emmeyi reddeder.
 • Memede şişme ve birikme meydana gelir.
 • Anne sütü yetersiz gelir.
 • Meme ucunda çatlaklar oluşur.

Bu gibi yanlış emzirme sonucu oluşan problemler arasında en çok rastlananı meme ucu çatlaklarıdır. Bebek memeyi iyi tutamadığında meme uçlarında önce hassasiyet sonrasında ise çatlaklar meydana gelir. Meme ucu çatlakları, meme başının çevresinde, meme ucunda enine çizgi halinde veya areolada (meme ucundaki koyu renkli kısım) oluşabilir. Bunun sonucunda da, Çatlaklardan meme dokusuna giren bakteriler, memede iltihap ve apseye neden olur.

Bu gibi sağlık problemlerinde hem anne hem de bebeğin sağlıklı beslenebilmesi için meme bakımı oldukça önemlidir.

Sizi bu sorundan kurtaracak, sağlıklı bir yöntemimiz var; Nursicare! 

Nursicare  meme ucu bakım ürünüdür. Emzirme sonucunda meme ucunda meydana gelen çatlak, yara ve ağrıları iyileştiren ağrı kesici bir ped olan Nursicare tamamen sterildir. Temizleme işlemi gerektirmeyen oldukça pratik kullanıma sahip ped 2 gün içerisinde etkisini göstermektedir. Pedin haznesi tamamıyla sıvı dolana kadar ise tekrar tekrar kullanıma uygundur.

Nursicare  pedler anne ve bebek dostudur. Anne ve bebeklerin hem sağlıklı hem de mutlu gelişimleri için oldukça etkili bir yöntemdir.

Konu ile alakalı etiketler

Güncel olarak bizi aşağıda platformlardan takip edebilirsiniz.